Czy rolnicy na emeryturze mogą korzystać z sanatorium KRUS?
Rolnictwo cały czas jest na czele branż, które są niebezpieczne dla zdrowia. Wpływa ma na to wiele czynników.
W związku z tym KRUS, zgodnie ze swym ustawowym obowiązkiem, zapewnia rolnikom uprawnionym do świadczeń Kasy możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej.
Czy rolnicy-emeryci mogą korzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego KRUS?
Pozostaje pytanie: czy ze świadczenia rehabilitacyjnego w sanatorium KRUS mogą korzystać także rolnicy-emeryci?
W sprawie interweniował niedawno jeden z posłów, który przyznaje, że do jego biura zgłaszają się rolnicy emeryci, którzy chcieliby skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego w sanatorium KRUS, ale nie wiedzą, czy w związku z faktem, iż nie są już czynnymi rolnikami, takie świadczenie im się należy.
- Zwracają uwagę na fakt, iż mimo przejścia na emeryturę ich dolegliwości nie minęły - opisuje poseł Mirosław Maliszewski, wprost pytając jednocześnie ministerstwo, w jakim wymiarze emeryci mogą korzystać z takich świadczeń oraz jakie formalności muszą przy tym spełnić.
Jak odpowiada wiceminister rolnictwa - rolnicy emeryci mogą korzystać z rehabilitacji leczniczej realizowanej za pośrednictwem KRUS, dzięki zmianie przepisów, jaka miała miejsce 1 stycznia 2023 roku.
W jakim wymiarze rolnik-emeryt może korzystać z turnusów rehabilitacyjnych KRUS?
Jak to wygląda w praktyce? W jakim wymiarze można skorzystać z turnusów?
- Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS. Z tej formy rehabilitacji można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Sam zaś pobyt na turnusie dla emerytowanych rolników jest bezpłatny. Przy rozpatrywaniu wniosku o skierowanie na rehabilitację rolnika-emeryta nie ma znaczenia fakt kontynuowania bądź nie działalności rolniczej - odpowiada wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.
Turnusy rehabilitacyjne dla emerytów-rencistów. Jakie warunki trzeba spełnić?
Jakie formalności trzeba zatem spełnić?
- Każdorazowo świadczenie rehabilitacyjne/turnus regeneracyjny przyznawane są na wniosek lekarza ustalającego wskazania do odbycia rehabilitacji leczniczej. Wypełniony wniosek, który swą ważność zachowuje 6 miesięcy, należy złożyć (osobiście lub wysłać pocztą) we właściwym oddziale regionalnym lub placówce terenowej KRUS - odpowiada wiceminister rolnictwa.
Warto pamiętać, że wnioski podlegają rejestracji, sprawdzeniu pod względem formalnym i ocenie merytorycznej.
Po akceptacji lekarza regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego KRUS rolnicy otrzymują propozycje wyjazdu. W przypadku, gdy rolnik wyrazi zgodę na proponowany termin i miejsce rehabilitacji leczniczej, otrzymuje skierowanie.
Wiceminister zwraca także uwagę na inną ważną kwestię.
- Korzystanie z rehabilitacji leczniczej za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego przez
Narodowy Fundusz Zdrowia - odpowiada Michał Kołodziejczak.
CZYTAJ TAKŻE: Więcej sołtysów doczeka się specjalnego dodatku? Trwają prace nad zmianą prawa