Komu KRUS rozliczy podatek PIT?
Emeryci i renciści ubezpieczeni w KRUS nie muszą rozliczać się z fiskusem. Zrobi to za nich KRUS. Są jednak wyjątki. Sprawdź, czy musisz sam wypełnić druk PIT.
Podobnie jak w poprzednich latach, również w tym KRUS rozliczy z podatku dochodowego emerytów i rencistów. Na potwierdzenie dokonania rozliczenia Kasa wystawi i przekaże w terminie do 28 lutego 2019 r. formularz PIT-40A, a więc roczne obliczenie podatku przez organ rentowy. Osoba, która otrzyma ten formularz i poza świadczeniami emerytalno-rentowymi wypłaconymi z Kasy w 2018 r. nie osiągnęła innego przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dochód z gospodarstwa rolnego nie wchodzi do tego przychodu) - nie ma obowiązku składania w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego.
Czytaj także: KRUS. Rolnicy najczęściej chorują na boreliozę
Są jednak przypadki, w których KRUS nie rozliczy podatku dochodowego emeryta/rencisty za 2018 r. Będzie to miało miejsce, gdy:
- w ciągu 2018 r. emeryturę lub rentę wypłacała jednostka organizacyjna KRUS, a następnie jednostka organizacyjna ZUS lub odwrotnie,
- realizowała w danym roku podatkowym ulgę podatkową udzieloną przez urząd skarbowy,
- obniżała wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w związku ze złożonym przez emeryta lub rencistę oświadczeniem o wspólnym opodatkowaniu dochodów z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci (chyba, że takie oświadczenie emeryt/rencista wycofał w 2018 r.),
- nie pobierała zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania,
- przed końcem roku podatkowego tj. do dnia 31 grudnia 2018 r. emeryt/rencista złożył wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku,
- z uwagi na wstrzymanie wypłaty emerytury/renty po zamknięciu roku podatkowego nie mogła rozliczyć nadpłaty/niedopłaty podatku.
Jeżeli wystąpi chociaż jedna z podanych wyżej sytuacji, Kasa przekaże emerytowi/renciście formularz PIT-11A – Informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego za rok podatkowy 2018.
Emeryt/rencista, który otrzyma PIT-11A musi bezwzględnie sam złożyć zeznanie podatkowe (formularz PIT-36 lub PIT-37) we właściwym urzędzie skarbowym (w formie papierowej lub drogą elektroniczną). Będzie miał czas na to do 30 kwietnia 2019 roku.
Ważne! Jeśli emeryt lub rencista nie chce, by KRUS obliczył za niego podatek dochodowy od wypłaconych w 2018 r. emerytur i rent - powinien do 31 grudnia złożyć wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku dochodowego.
Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy emeryt lub rencista zechce skorzystać z ulg podatkowych bądź z rozliczenia podatku razem z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych). Jeśli jednak nie złoży tego dokumentu, a Kasa obliczy PIT za niego - również powinien sam złożyć zeznanie podatkowe (PIT-36 lub PIT-37). W zeznaniu podatkowym powinien uwzględnić kwoty wykazane w PIT-11A lub PIT-40A.