Czy będą pieniądze dla KGW, które nie są w krajowym rejestrze ARiMR?
Przypomnijmy: KGW, które są wpisane do krajowego rejestru, jaki na co dzień prowadzi ARiMR, mogą starać się cyklicznie o pomoc finansową z budżetu państwa - na ich działania statutowe.
Pomoc finansowa dla KGW. Ile kół jest w krajowym rejestrze ARiMR?
Zgodnie z aktualnymi danymi do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich wpisanych jest obecnie 14,37 tys. kół.
Dzięki temu - każde z nich może regularnie, co roku, starać się o wsparcie z budżetu państwa - od 8 do 10 tys. zł (w zależności od wielkości danego koła).
Pomoc finansowa dla KGW. Czy koła poza rejestrem mogą otrzymać wsparcie?
Takie możliwości nie mają jednak koła poza wspomnianym rejestrem. KGW, które nie są zarejestrowane w systemie prowadzonym przez ARiMR, nie mogą liczyć na dodatkowe pieniądze z budżetu państwa.
Czy jest szansa, by to zmienić?
Interpelację w tej sprawie wystosowała niedawno posłanka Agnieszka Maria Kłopotek. Jak podkreśla:
- Od kilku lat koła gospodyń wiejskich, wpisane są do Krajowego Rejestru KGW, mogą ubiegać się corocznie o pomoc finansową na ich działalność statutową z budżetu państwa. Tymczasem funkcjonuje w naszym kraju wiele kół, które z różnych względów nie podjęły decyzji o zarejestrowaniu się w Krajowym Rejestrze KGW prowadzonym przez ARiMR (podeszły wiek członkiń, obawy przed prowadzeniem dodatkowej dokumentacji, rozliczeniami itp.), a tym samym nie mogą ubiegać się o wsparcie - opisuje posłanka.
Rodzą się "napięcia" między KGW
I jak dodaje, taka sytuacja rodzi wiele napięć.
- Niekiedy nawet w jednym sołectwie czy wsi, gdzie funkcjonują dwa koła, to „starsze“ nie wpisane do rejestru i to „młodsze“ wpisane - opisuje posłanka.
Dlatego posłanka pyta wprost: czy jest szansa, by systemem wsparcia objąć wszystkie koła gospodyń wiejskich?
- O ile o taką pomoc wystąpią i oczywiście udokumentują rozliczenie się, nie uzależniając ewentualnego dofinansowania od obowiązku wpisania do rejestru prowadzonego przez ARiMR - dodaje.
Ministerstwo: trwają prace
Jak odpowiada wiceminister rolnictwa - w związku z całą sytuacją, w resorcie trwają obecnie pewne prace. I jest pewna szansa - by koła spoza rejestru także otrzymały wsparcie. Na razie jednak - trwają dopiero prace analityczne
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dostrzega, że KGW, które zdecydowały się działać na podstawie przepisów dotychczasowych i nie wystąpiły z wnioskiem o dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, nie mogą korzystać z uprawnień i przywilejów przewidzianych w ustawie. Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi aktualnie trwają prace analityczno-koncepcyjne dotyczące objęcia pomocą finansową kół gospodyń wiejskich dotychczas nie wpisanych do rejestru prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - odpowiada na wspomnianą interpelację wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak.
CZYTAJ TAKŻE: Wigilia Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Pleszew