Zaszczep borówkę amerykańską przed zimą, za rok zbierzesz obfite plony
Kwaśne podłoże, regularne przycinanie i nawożenie, odpowiednie nasłonecznienie i nawodnienie – to elementy, które są kluczowe przy uprawie borówki amerykańskiej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że roślinę tę warto też wspomóc szczepionką z mikoryzy. Pozytywne skutki mogą być widoczne zwłaszcza wtedy, gdy sami nie jesteśmy w stanie zapewnić jej optymalnych warunków.
Czym jest mikoryza?
Mikoryza to zjawisko znane przyrodnikom od dawna i powszechnie występujące w przyrodzie. Jest to współżycie korzeni lub nasion roślin z grzybami. Co ważne, oba organizmy żyją w symbiozie, czyli każdy z nich odnosi z mikoryzy korzyści. Grzyby przenikając do systemu korzeniowego rośliny wspomagają go w pobieraniu wody i substancji odżywczych. Same zaś korzystają, pobierając z korzeni produkty fotosyntezy.
Mikoryza występuje naturalnie w przyrodzie, ale można ją również stymulować, szczepiąc rośliny odpowiednimi preparatami z zawartością grzybni mikoryzowej.
Szczepionka z mikoryzy do borówki amerykańskiej
Na rynku dostępne są różne rodzaje szczepionek mikoryzowych. Warto dokładnie przeczytać zalecenia producenta i przed zakupem upewnić się, że wybrany przez nas preparat nadaje się do borówki amerykańskiej. Na rynku dostępne są np. mikoryzy przeznaczone do borówki lub do borówki i roślin wrzosowatych.
Czytaj także: Prawie 500 mln zł dla producentów owoców. Można już składać wnioski
Uważne przestudiowanie sposobu użycia i dawkowania pomoże również w dopasowaniu do swoich potrzeb wielkości opakowania. W sklepach ogrodniczych można kupić zarówno mikoryzę w niewielkich ilościach, jak i dużych opakowaniach przygotowanych z myślą o większych plantacjach.
Kiedy i jak stosować mikoryzę do borówki amerykańskiej?
Mikoryzę można stosować na młode korzenie, przed posadzeniem rośliny do gleby. Po wyjęciu borówki z doniczki moczymy jej bryłę korzeniową w roztworze z grzybnią. Dopiero wtedy wsadzamy ją do ziemi.
Szczepionkę z mikoryzy stosuje się również do starszych roślin. Zabieg najlepiej przeprowadzać wiosną (kwiecień-maj) lub jesienią (wrzesień-listopad). W tym celu wykonuje się niewielkie otwory w podłożu wokół rośliny i wprowadza roztwór do gleby w sąsiedztwie korzeni. Ogrodnicy wykorzystują do tego np. duże strzykawki. Skojarzenie ze szczepieniem jest więc nieuchronne.
Czytaj również: Pigwa - królowa jesieni
W przypadku większych plantacji płynny preparat z zarodkami grzybów można aplikować za pomocą opryskiwacza z lancą doglebową. Należy przestrzegać wskazówek producenta dotyczących „wstrzyknięć” (mogą być to np. dwie aplikacje do jednej bryły korzeniowej). Gleba, do której aplikujemy mikoryzę, powinna być wilgotna, dzięki temu grzyby mają szanse się rozwinąć.
Szczepienie mikoryzą wykonuje się tylko raz, powinna wystarczyć do końca cyklu życia rośliny.
Dlaczego warto szczepić mikoryzą borówkę amerykańską?
Borówka amerykańska charakteryzuje się płytkim i delikatnym systemem korzeniowym. Jej korzenie nie wytwarzają też włośników, za pomocą których roślina pobiera z podłoża wodę i sole mineralne. To wszystko sprawia, że są one bardzo wrażliwe. Po zastosowaniu odpowiedniej mikoryzy strzępki grzybni wnikają do komórek roślinnych oraz tworzą wokół korzeni strukturę zwaną opilśnią. Jest to rodzaj mikoryzy zwany mikoryzą erikoidalną. Dzięki temu borówka może dużo wydajniej pobierać z podłoża potrzebne do rozwoju substancje.
Jakie korzyści niesie szczepienie borówki mikoryzą?
Zaszczepienie borówki amerykańskiej grzybami mikoryzowymi zwiększa jej odporność na warunki zewnętrzne, w tym na zbyt małą ilość wody i zasadową glebę. Dodatkowo substancje wydzielane przez grzyby poprawiają strukturę gleby, która staje się lepiej natleniona. Zwiększa się też jej pojemność wodna (zdolność do zatrzymywania wody). Strzępki grzybni oplatające korzenie tworzą również mechaniczną barierę dla patogenów, poprawiając zdrowotność roślin.
Mikoryza to naturalna metoda na zwiększenie plonów. Poprawia ich jakość i wielkość. Umożliwia stosowanie mniejszej ilości nawozów mineralnych oraz środków ochrony roślin.