Kiedy dzierżawca gruntów rolnych posiada prawo pierwokupu?
Dzierżawa gruntów rolnych zawierana jest między dzierżawcą a wydzierżawiającym. Jest to jedna z najczęściej zawieranych umów umożliwiających użytkowanie ziemi.
Czy z mocy prawa masz prawo pierwokupu dzierżawionej działki rolnej?
Tak, masz prawo pierwokupu dzierżawionej działki rolnej, jednak musisz spełnić wazne warunki. Oto one:
- Pierwszym z warunków jest zawarcie umowy w określonej formie – nie wystarczy tutaj zwykła forma pisemna. Umowa taka bowiem musi mieć tzw. datę pewną, a więc poświadczenie przez organ państwowy, samorządowy lub notariusza daty zawarcia umowy.
- Drugim z nich jest okres wykonywania tej umowy. Musi to być minimum 3 lata. Nawet więc zachowanie daty pewnej, jeśli umowa jest wykonywana krócej niż 3 lata, nie powoduje uzyskania prawa pierwokupu.
- Ostatnim warunkiem uzyskania prawa pierwokupu jest konieczność wchodzenia dzierżawionego gruntu w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy. Przez gospodarstwo rodzinne rozumie się natomiast gospodarstwo rolne, które jest prowadzone przez rolnika indywidualnego, którego łączna powierzchnia nie przekracza 300 ha.
Dzierżawa ziemi na gębę. Dlaczego rolnicy nie spisują umów?
Trudno doprecyzować, jaka jest dokładna skala nieformalnych umów dzierżaw. Mówi się jednak, że może stanowić nawet 70-80% wszystkich dzierżaw na grunty rolne - o tym problemie przeczytasz w naszym artykule - wystarczy kliknąć tutaj, zapraszamy.
Rolniczy kącik prawny - zapraszamy do lektury
W cyklu artykułów "Rolniczy kącik prawny" przedstawiamy zagadnienia prawne, które nurtują rolników. Dotychczas ukazały się artykuły:
- Nabywca produktów rolnych oszukał rolnika - co zrobić w takiej sytuacji?
- Znaczące zmiany w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Restrukturyzacja gospodarstw rolnych - omawiamy, wyjaśniamy.
- Restrukturyzacja gospodarstw rolnych - omawiamy zatwierdzenie układu.
Jeśli masz jakichś problem, zagadnienie, które chciałbyś omówić - napisz do nas.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Informacje zawarte w artykule zostały przygotowane przez prawnika, Przemysława Lecha, adwokata w kancelarii prawnej SLM Adwokaci, wieloletniego praktyka w pomocy świadczonej hodowcom zwierząt – kur, trzody chlewnej oraz bydła. Więcej informacji na temat Kancelarii można znaleźć na stronie internetowej www.prawnikhodowcy.pl - kliknij tutaj.
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Nabywca produktów rolnych oszukał rolnika - co zrobić w takiej sytuacji? Przeczytaj - kliknij tutaj.