Kasa fiskalna w gospodarstwie - co musisz wiedzieć?
- Ustawodawca przewiduje szereg zwolnień z tego obowiązku, zarówno ze względu na wysokość obrotu, jak i rodzaj wykonywanej działalności, jednak kasy rejestrujące stają się coraz bardziej powszechne w gospodarstwach rolnych. Jest to wynikiem występowania transakcji z rolnikami ryczałtowymi, co podlega obowiązkowi ewidencjonowania na kasie fiskalnej - mówi Joanna Dominiak, księgowa Agraves.
Faktura VAT dla ryczałtowca a kasa fiskalna
Wystawienie faktury VAT na rzecz ryczałtowca nie zwalnia rolnika z ewidencjonowania tej sprzedaży na kasie fiskalnej.
- Pomimo wystawienia faktury należy takie transakcje rejestrować także na kasie fiskalnej. Jednak samo rozpoczęcie sprzedaży przez rolnika na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych zazwyczaj nie nakłada natychmiastowego obowiązku instalowania kasy. Ustawodawca przewidział zwolnienie ze stosowania kasy ze względu na wysokość obrotu, który wynosi obecnie 20 tys. zł rocznie - wyjaśnia Joanna Dominiak.
Zgodnie z aktualnymi przepisami obrotem jest wszystko, co stanowi zapłatę. - Trzeba zatem pamiętać, że do prawidłowego obliczenia limitu obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia należy wliczyć także otrzymane zaliczki od nabywców w dacie ich otrzymania - mówi Joanna Dominiak.
Czynni podatnicy VAT powinni przyjąć obrót bez podatku VAT, czyli w kwotach netto. Podmioty rozpoczynające sprzedaż w trakcie roku ustalają limit proporcjonalnie.
Ile czasu na kupienie kasy fiskalnej?
Na zainstalowanie kasy fiskalnej podatnik ma dwa miesiące (licząc od końca miesiąca, w którym przekroczył limit). Jednak przepisy nie określają dokładnego terminu nabycia kasy fiskalnej.
- Podatnik jest zobowiązany do zafiskalizowania kolejnej sprzedaży, która przestaje być zwolniona. Zatem kasę rejestrującą należy nabyć i uruchomić przed kolejną sprzedażą na rzecz osób fizycznych, która nastąpi po upływie dwóch miesięcy od przekroczenia limitu - wyjaśnia Joanna Dominiak.
Przedsiębiorcy, którzy dokonują zakupu kasy fiskalnej online, mogą skorzystać z ulgi na jej zakup. Przepisy przewidują prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup kasy fiskalnej w wysokości 90% jej ceny netto zakupu, nie więcej jednak niż 700 zł.
Kto nie musi posiadać kasy fiskalnej?
Zgodnie z przepisami, nie każdy rolnik musi posiadać kasę fiskalną. Są sytuacje, w których dopuszczone jest zwolnienie z tego obowiązku. Dotyczy to między innymi rolnika ryczałtowego, który dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
- Rolnik ryczałtowy korzysta ze zwolnienia z obligatoryjnego ewidencjonowania sprzedaży produktów rolnych na rzecz osób fizycznych, także innych rolników ryczałtowych - mówi Joanna Dominiak.
Poza tym, rezygnacja z kasy jest możliwa, jeśli rolnik będący czynnym podatnikiem VAT posiada kasę fiskalną, ale deklaruje, że od tej pory będzie dokonywał sprzedaży wyłącznie na rzecz czynnych podatników VAT. Trzeba jednak pamiętać, że rezygnacji należy dokonać w określony sposób i poinformować odpowiednie organy.
W momencie zakończenia pracy kasy rejestrującej w trybie fiskalnym nie można już wykorzystywać jej do prowadzenia ewidencji.
Ponadto, jeśli rezygnacja nastąpiła przed upływem 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej, rolnik jest zobowiązany do zwrotu ulgi, którą otrzymał na jej zakup.
CZYTAJ TEŻ: Susza na polach. Rolnicy muszą nauczyć się ograniczać jej skutki
- Tagi:
- rolnik
- kasa fiskalna