Jest sucho. Co z obowiązkowym wysiewem poplonów?
W ramach praktyki zazieleniania rolnicy są zobowiązani do wysiewu poplonów w wyznaczonym terminie. Z uwagi na to, że jest susza - niektórzy nie są w stanie tego zrobić. Czy są narażeni na kary za niedopełnienie obowiązków?
Ministerstwo rolnictwa podało, że wystąpiło już do unijnego komisarza Phila Hogana o przygotowanie przez Komisję Europejską decyzji umożliwiającej skorzystanie w 2019 r. z odstępstw od obowiązków w zakresie zazielenienia. Ale niezależnie od tych procedur, rolnicy, którzy z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne nie mogą spełnić pewnych zobowiązań m.in. dotyczących wysiewu poplonów, mogą spać spokojnie. Co należy w takich sytuacjach zrobić?
Czytaj także: Jak wykorzystać międzyplony?
Rolnik powinien powiadomić kierownika biura powiatowego ARiMR o zaistnieniu takich okoliczności i złożyć dowody potwierdzające ich wystąpienie. Oświadczenie o zaistnieniu siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności wraz z dowodami potwierdzającymi ich wystąpienie, należy złożyć w terminie 15 dni od dnia, w którym rolnik lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać tej czynności.
W przypadku potwierdzenia, przez kierownika biura powiatowego, wystąpienia siły wyższej (każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie), nie stosuje się kar administracyjnych.
- Co do zasady ustalenie, czy dana sytuacja jest silą wyższą czy nie, zależy od tego w jakich konkretnych okolicznościach doszło do danego zdarzenia, a więc czy w tych okolicznościach to zdarzenie było nadzwyczajne i nieprzewidywalne, i których następstw nie można było uniknąć mimo zachowania należytej staranności - podaje resort rolnictwa.