Terminy płatności zostaną dotrzymane - zapewnia Agencja
W okresie od 15 marca do 25 lipca, ponad 1,24 mln rolników skorzystało z aplikacji eWniosekPlus, składając wnioski o różnorodne płatności rolnicze na rok 2023.
Płatności bezpośrednie - o co mogli ubiegać się rolnicy?
W ramach płatności bezpośrednich rolnicy mogli ubiegać się o:
- podstawowe wsparcie dochodów,
- płatność redystrybucyjną,
- płatność dla młodych rolników,
- wsparcie dochodów związane z produkcją do zwierząt (płatność do krów, płatność do bydła, płatność do owiec, płatność do kóz),
- wsparcie dochodów związane z produkcją roślinną (płatność do buraków cukrowych, płatność do chmielu, płatność do lnu, płatność do konopi włóknistych, płatność do pomidorów, płatność do truskawek, płatność do ziemniaków skrobiowych, płatność do roślin pastewnych, płatność do roślin strączkowych na nasiona),
- schematy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt.
Koperta finansowa na realizacje płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego wynosi blisko 17 mld zł. Od 1 grudnia Agencja rozpoczęła wydawanie decyzji w sprawie realizacji płatności końcowych. Do 30 stycznia decyzje zostały wydane dla 612,3 tys. rolników.
Kiedy realizacja płatności w ramach ekoschematów powierzchniowych i dobrostanowych?
Rozpoczęto kontrolę administracyjną wniosków dla ekoschematów powierzchniowych. Na podstawie tej kontroli określone zostaną stawki płatności, a decyzje w sprawie ich przyznania będą wydawane od 26 lutego. To pozwoli na realizację płatności już w pierwszych dniach marca. Z kolei decyzje dla rolników ubiegających się o płatności dobrostanowe będą wydawane w kwietniu, a wypłaty realizowane na bieżąco.
Agencja zapewnia, że 31 maja - końcowy termin na wydanie decyzji - będzie dotrzymany i płatności zostaną zrealizowane do 30 czerwca.
-Tym samym nie można twierdzić, że realizacja płatności bezpośrednich w Polsce jest opóźniona - zaznacza ARiMR.
Płatności ONW, rolnośrodowiskowo-klimatyczne, ekologiczne i zalesieniowe
O przyznanie płatności ONW w 2023 wnioski złożyło 780 tys. rolników, a szacowana koperta finansowa to 1,39 mld zł. Proces realizacji tych płatności rozpoczął się 1 grudnia - do 30 stycznia wydano decyzje dla 343,6 tys. rolników.
Dodatkowo rolnicy składali wnioski o różne płatności, takie jak płatności rolnośrodowiskowo-klimatyczne, ekologiczne i zalesieniowe w ramach PROW 2007-2020, PROW 2021-2024. Decyzje dotyczące przyznania tych płatności musiały być złożone do 29 lutego, a decyzje i płatności zrealizowane do 30 czerwca.
Rolnicy mogli też ubiegać się o płatności w ramach PS WPR 2023-2027, a decyzje w sprawie przyznania płatności dla tych ekoschematów mają zostać wydane w marcu.
- Termin na wydanie decyzji upływa w dniu 31 maja, a termin realizacji płatności upływa w dniu 30 czerwca 2024 r. Nie stwierdza się opóźnień ani zagrożeń dla terminowej realizacji płatności dla tych działań - podaje ARiMR.