Jakie formy wsparcia producentów trzody należy uruchomić ?
Dopłaty do przechowywania wieprzowiny, refundacja kosztów bioasekuracji, pomoc dla rolników z terenów ASF, skup interwencyjny - czy takie działania pomocowe zostaną wdrożone?
Kryzys związany z pojawieniem się koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń w handlu oraz szerzący się w kraju ASF - to główne bolączki producentów trzody chlewnej. Na posiedzeniu Rady Ministrów UE w ostatnim czasie padły słowa dotyczące potrzeby uruchomienia rezerwy kryzysowej z unijnego budżetu właśnie na wspomożenie sektora trzodziarskiego. Na co te środki powinny zostać wydane?
Oto propozycje Krajowej Rady Izb Rolniczych:
- rozszerzenie działania „dopłaty do prywatnego przechowywania” o dopłaty do mięsa wieprzowego, a nie tylko mleka, mięsa wołowego, baraniego i koziego. Pominięcie w działaniu interwencyjnym mięsa wieprzowego zdaniem producentów trzody jest rażącym działaniem przeciwko branży;
- przeniesienie niewykorzystanych pieniędzy przeznaczonych na PROW 2014 — 2020 na uruchomienie w trybie ciągłym kontynuacji programów pomocowych ARiMR dla producentów trzody chlewnej takich jak:
- refundacja do 75% wydatków na bioasekurację poniesionych przez producenta rolnego, który prowadzi gospodarstwo, w którym utrzymywane są świnie,
- pomoc na wyrównanie dochodów producentów trzody chlewnej z terenów objętych ASF,
- uruchomienie skupu interwencyjnego trzody chlewnej, której sprzedaży nie można odłożyć w czasie jak w przypadku innych produktów rolniczych.
Producenci trzody: chcemy likwidacji stref niebieskich!
Producenci trzody chlewnej domagają się również likwidacji strefy niebieskiej występowania ASF lub ograniczenia czasu jej występowania do dwóch miesięcy. Restrykcje występujące w strefie niebieskiej oraz roczny okres występowania od pojawienia się przypadku w gospodarstwie są szczególnie uciążliwe dla rolników i zakładów przetwórczych, a także wpływają na obniżenie i tak już niskich dochodów z produkcji trzody chlewnej.
- Należałoby zwrócić się do Komisji Europejskiej o złagodzenie restrykcji w tym zakresie - podał samorząd rolniczy.
Czytaj także: ASF. Jak możemy wnieść wirusa do chlewni latem?
Kto importuje półtusze z zagranicy?
Samorząd rolniczy zwrócił się także o publikację zakładów, które importują półtusze z zagranicy, ograniczając tym samym skup trzody chlewnej od rodzimych producentów. Według KRIR, lista takich zakładów powinna być dostępna dla hodowców trzody i dla konsumentów.
Zarząd KRIR otrzymuje sygnały od producentów trzody chlewnej o pogłębiającym się kryzysie w branży spowodowanym spadkami cen i zmniejszeniem popytu na wieprzowinę wynikającym między innymi z zamknięciem całej branży HoReCa oraz obniżenia zdolności nabywczej konsumentów. Trudna sytuacja na rynku może sprawić zaniechanie produkcji trzody chlewnej w Polsce i uzależnienie się od importu z innych krajów.