Nie popełnij tych błędów. Gwiazda betlejemska będzie piękna nie tylko w święta
Gwiazda betlejemska kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia jak żaden inny kwiat. Aby wyglądał pięknie nie tylko w wigilijny wieczór, trzeba zapewnić mu odpowiednią pielęgnację. Nie jest to trudne. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Jakich warunków potrzebuje gwiazda betlejemska?
Gwiazda betlejemska, zwana również poinsecją lub wilczomleczem nadobnym, to roślina pochodząca z Meksyku i Gwatemali. Jej naturalnym środowiskiem jest ciepły i wilgotny klimat. Podobnych warunków potrzebuje, by cieszyć oko w naszych domach. Nie lubi zimna i przeciągów. Nie służy jest suche powietrze, a także zbyt intensywne podlewanie. Gwiazda betlejemska przy odpowiedniej pielęgnacji może efektownie wyglądać jeszcze długo po Bożym Narodzeniu. Aby była ozdobą również w przyszłoroczne święta, trzeba włożyć w to trochę wysiłku.
Jak zadbać o gwiazdę betlejemską przed świętami?
Gwiazda betlejemska wymaga odpowiedniego traktowania już podczas transportu do domu. Roślina jest wrażliwa na zimno. Jeśli zaraz po zakupie narazimy ją na wychłodzenie może stracić swój urok zanim nadejdą święta. Najlepiej przewozić ją owiniętą w papier i nie przetrzymywać na mrozie.
W domu powinniśmy ją ustawić w miejscu, w którym nie będzie narażona na przeciągi i zmiany temperatur. W pomieszczeniu nie powinno być ani zbyt chłodno, ani za ciepło. Odpowiednia temperatura dla poinsecji to od 18 do 22 stopni Celsjusza. Wymaga jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska. Nie należy umieszczać jej przy kaloryferze. Zbyt suche powietrze będzie jej szkodzić. Aby zapewnić jej jak najlepsze warunki można ustwawić ją przy nawilżaczu powietrza lub zraszać jej liście mgiełką wodną. Gwiazdę betlejemską podlewa się umiarkowanie, co 2-3 dni, nie dopuszczając do jej przelania.
Czytaj też: Jak wybrać gwiazdę betlejemską w sklepie? Po tym poznasz zdrową roślinę
Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską po świętach?
Okres kwitnienia gwiazdy betlejemskiej jest dość długi. Jeśli ma zapewnione odpowiednie warunki może kwitnąć od listopada aż do marca. W tym czasie można zastosować nawóz do roślin kwitnących, ale nie jest to konieczne. Wystarczy pamiętać o właściwej pielęgnacji rośliny. Poinsecja zaczyna przekwitać pod koniec zimy. To normalne, że gubi wtedy liście, ponieważ przechodzi w stan spoczynku. Jeśli chcemy zatrzymać ją do kolejnych świąt, z początkiem wiosny musimy zastosować kilka zabiegów.
Jak utrzymać gwiazdę betlejemską do kolejnych świąt?
Po okresie kwitnienia, kiedy gwiazda betlejemska traci liście, powinniśmy przyciać jej pędy do około 10-15 cm. Należy wtedy ustawić ją w zaciemnionym i chłodniejszym miejscu. Temperatura nie powinna być jednak niższa niż 10-12 stopni Celsjusza. Powinna tak spędzić kilka tygodni. Ograniczamy wtedy podlewanie rośliny.
Po tym czasie, wczesną wiosną, w okolicach marca lub kwietnia powinniśmy przesadzić ją do świeżej ziemi. Można zmienić doniczkę na nieco większą. Należy przenieść ją z powrotem w cieplejsze miejsce i powrócić do regularnego podlewania. W okresie wzrostu wskazane jest również nawożenie. Aby uzyskać intensywny kolor liści gwiazdy betlejemskiej, od listopada zalecane jest zakrywanie jej przed światłem, tak by pozostawała w ciemności przez około 14 godzin na dobę.
Czytaj także: Liście zamiokulkasa żółkną i usychają? Wypróbuj ten patent, a uratujesz roślinę