Jak wygląda wzór wniosku o zwrot podatku akcyzowego w roku 2024?
Przypomnijmy: w projekcie ustawy budżetowej na rok 2024 zapisano kwotę 1663 mln zł na postępowanie w sprawie zwrotu podatku akcyzowego i jego wypłatę.
Zwrot podatku akcyzowego 2024. Ile wynosi nowa stawka?
Jak pisaliśmy już na łamach naszego portalu na początku stycznia w roku 2024 stawka zwrotu części podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego w roku 2024 będzie wynosić 1,46 zł.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zwrot podatku akcyzowego 2024. Jaka stawka? Jakie wpłynęły uwagi?
Zwrot podatku akcyzowego 2024. Ministerstwo prezentuje zmiany wzoru wniosku
W połowie stycznia poznaliśmy z kolei projekt nowego rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wzoru wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Co się zmienia?
Jak zaznacza ministerstwo nowe rozporządzenie wynika z konieczności przystosowania wzoru do wcześniejszych zmian w prawie.
Wprowadzono bowiem możliwość zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego i wykorzystanego do chowu lub hodowli świń, owiec, kóz i koni.
Do wzoru wniosku zostały dodane pola, w których producent rolny będzie podawał informację o średniej rocznej liczbie świń oraz średniej rocznej liczbie dużych jednostek przeliczeniowych owiec, kóz i koni będących w jego posiadaniu w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku, ustalonej z uwzględnieniem wartości współczynników przeliczeniowych sztuk owiec, kóz i koni na duże jednostki przeliczeniowe określonych w załączniku do ustawy.
- Producent rolny, składając wniosek o zwrot podatku akcyzowego, w przypadku ubiegania się również o zwrot tego podatku z tytułu posiadanych świń, owiec, kóz lub koni, będzie obowiązany do podawania we wniosku również informacji o średniej rocznej liczbie świń lub średniej rocznej liczbie dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) owiec, kóz i koni będących w jego posiadaniu w swoim gospodarstwie w poprzednim roku. Informację tę będzie podawał na podstawie uzyskanego z powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokumentu zawierającego informację w tym zakresie - wyjaśnia resort rolnictwa.
Ponadto producent rolny ubiegający się o zwrot podatku akcyzowego z tytułu wykorzystania oleju napędowego do chowu lub hodowli świń, owiec, kóz i koni, obowiązany będzie do dołączenia do wniosku o zwrot podatku dokumentu wydanego przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawierającego informację:
- o liczbie świń będących w posiadaniu producenta rolnego, w odniesieniu do każdej siedziby stada tego producenta, w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku, ustalonej na podstawie informacji zawartych w komputerowej bazie danych prowadzonej na podstawie ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2023 r. poz. 1815) albo
- o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych owiec, kóz lub koni będących w posiadaniu producenta rolnego, w odniesieniu do każdej siedziby stada tego producenta, w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku, ustalonej z uwzględnieniem wartości współczynników przeliczeniowych sztuk owiec, kóz lub koni na duże jednostki przeliczeniowe określonych w załączniku do ustawy, na podstawie informacji zawartych w komputerowej bazie danych prowadzonej na podstawie ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Wynika to z konieczności udokumentowania posiadanej przez producenta rolnego średniej rocznej liczby świń lub średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych owiec, kóz i koni będących w jego posiadaniu w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku. Jest to niezbędne do obliczenia limitu zużycia oleju napędowego do 1 szt. świń oraz 1 DJP owiec, kóz i koni, w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli świń, owiec, kóz i koni, do których przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji - czytamy w uzasadnieniu zmian odnośnie wzoru wniosku.
Zwrot podatku akcyzowego 2024. Kiedy można składać wnioski?
Przypomnijmy: pierwszy termin składania przez producentów rolnych wniosków o zwrot podatku w 2024 r. przypada od dnia 1 lutego do dnia 29 lutego 2024 r.
Wzór wniosku o zwrot podatku akcyzowego 2024 dla rolników
Poniżej prezentujemy wzór, jaki przedstawił resort rolnictwa w projekcie nowego rozporządzenia: