Jak można zwiększyć skuteczność zabiegów środkami ochrony roślin?
Adiuwanty - co to takiego?
Nazwa "adiuwant" pochodzi od łacińskiego słowa "adiuvare", które oznacza "pomagać" lub "wspierać".
Adiuwanty są preparatami zawierającymi określone substancje chemiczne, które nie wykazują samodzielnej skuteczności, ale wpływają korzystnie na działanie substancji czynnej zawartej w środkach ochrony roślin. Adiuwanty mogą też przyspieszać pobranie składników pokarmowych dostarczanych w nawozach dolistnych oraz innych produktów aplikowanych podczas zabiegów w postaci cieczy opryskowej.
W nowoczesnym rolnictwie adiuwanty stanowią istotny składnik cieczy opryskowych. Ich główną rolą jest modyfikowanie właściwości fizycznych i/lub chemicznych cieczy, co przekłada się na polepszenie jakości działania wykonanej aplikacji.
Adiuwant w środku ochrony roślin
Praktycznie w każdym środku ochrony roślin wbudowane są adiuwanty. Ich ilość oraz jakość zależy od receptury produktu i może być zróżnicowana pomiędzy środkami zwierającymi tę samą substancję czynną.
Pomimo zawartości adiuwantu w formie użytkowej liczne doświadczenia naukowe oraz obserwacje stosowania środków ochrony roślin, w praktyce rolniczej wskazują jednoznacznie, że dodatek odpowiedniej jakości adiuwantu zwiększa skuteczność wykonanego zabiegu.
Co daje stosowanie adiuwantów?
W nowoczesnym rolnictwie adiuwanty stanowią istotny składnik cieczy opryskowych. Ich główną rolą jest modyfikowanie właściwości fizycznych i/lub chemicznych cieczy, co przekłada się na polepszenie jakości działania wykonanej aplikacji. Zwiększenie skuteczności działania możliwe jest dzięki:
- utrzymaniu odpowiedniej wielkości kropli cieczy opryskowej podczas aplikacji oraz ograniczenie jej dryfu
- zwiększonej retencji cieczy roboczej na powierzchni roślin
- zmniejszeniu napięcia powierzchniowego i zwiększeniu powierzchni pokrycia roślin
- przyspieszonemu wnikaniu i lepszej penetracji środkiem ochrony roślin tkanek roślinnych
- modyfikacji właściwości chemicznych cieczy opryskowej — zmiana np. pH i twardości wody
- zwiększeniu możliwości mieszania różnych komponentów cieczy roboczej
Adiuwant zwykle "realizuje" kilka punktów z powyższej listy, co pozwala na jego uniwersalne zastosowanie z różnymi grupami środków ochrony roślin.
Inex-A - sprawdzony i rekomendowany
W sprzedaży, dostępnych jest wiele adiuwantów o różnych właściwościach. Samodzielne testowanie wielu preparatów może być obarczone ryzykiem braku oczekiwanego polepszenia jakości stosowanego zabiegu, a nawet możliwością wystąpienia fitotoksyczności na uprawach. Dlatego warto sięgnąć po sprawdzone i rekomendowane produkty np. Inex-A. Jest on powszechnie stosowany do przygotowania wieloskładnikowych mieszanin opryskowych, co potwierdza jego kompatybilność ze środkami ochrony roślin, nawozami dolistnymi, biostymulatorami, a nawet preparatami mikrobiologicznymi.
Co daje aplikacja Inex-A?
Adiuwant Inex-A powinien być dodawany jako pierwszy od zbiornika opryskiwacza. Jego obecność w cieczy opryskowej zwiększa możliwość mieszania ze sobą środków ochrony roślin i innych agrochemikaliów, dodawanych podczas jej przygotowania.
Inex-A nie wpływa ma modyfikację chemicznych parametrów cieczy opryskowej - nie zmienia jej pH ani jej twardości. Jest obojętny dla składników tank mix, czyli nie wchodzi z nimi w reakcję. Zmienia natomiast na korzystniejsze jej właściwości fizyczne, które wpływają na:
- optymalne rozprowadzenie cieczy opryskowej na powierzchni traktowanej i ograniczenie jej spływu i odbicia podczas zabiegu
- przyspieszenie wnikania środka ochrony roślin oraz zwiększa jego mobilność wewnątrz rośliny
Inex-A jest produktem kompletnym, którego aplikacja wpływa na polepszenie jakości działania środków ochrony roślin. Jest to dodatkiem do cieczy opryskowej, który zwiększa efektywność aplikowanych rozwiązań.
Internetowy sklep dla rolnika - Osadkowski.pl
W ofercie sklepu Osadkowski.pl znajdziesz materiał siewny, nawozy dolistne, rozwiązania biologiczne oraz szeroką ofertę środków ochrony roślin, którą znajdziesz na https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin--c-001005.