IUNiG: Suszy nie ma
Na swoich stronach internetowych poszczególne gminy zamieściły wnioski o oszacowanie strat w gospodarstwie rolnym spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi - długotrwałą suszą w 2015 roku. Jednakże według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - suszy nie ma.
Wnioski do gmin składać można, ale jak informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach - suszy w Polsce nie ma. - W siódmym okresie raportowania tj. od 1 czerwca do 31 lipca 2015 roku, nie stwierdzamy zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne, jednakże wartości te są dla w/w upraw wyższe od wartości krytycznych.
W siódmym okresie raportowania tj. od 1 czerwca do 31 lipca 2015 roku obszarem szczególnie narażonym na deficyt wody jest Lubelszczyzna (a zwłaszcza jej północne rejony). Na tym terenie notowany jest niedobór wody wynoszący od -180 do -199 mm. Bardzo niskie wartości klimatycznego bilansu wodnego występowały również w południowych obszarach województwa mazowieckiego, podlaskiego oraz lubelskiego. Wartości KBW w tych rejonach wynosiły od -160 do -179 mm. Niskie wartości KBW w dalszym ciągu występowały we wschodniej części województwa łódzkiego oraz w północnych rejonach woj. mazowieckiego i podlaskiego wynosiły od -150 do -169 mm, były one bardzo zbliżone do wartości z ubiegłego okresu sześciodekadowego. W obecnym okresie do obszarów o dużym niedoborze wody należą również północne rejony woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego, na tych terenach deficyt wody wynosi od 150 do -169 mm - czytamy w komunikacie IUNiG.
Natomiast Minister Marek Sawicki, podczas wczorajszej konferencji prasowej powiedział, że „Praktycznie na terenie całego kraju mamy do czynienia z suszą. W dwunastu województwach działają komisje powołane przez wojewodów do szacowani strat. Jest ich obecnie 809 ”.
- Z zebranych, cząstkowych szacunków wynika, że najwięcej poszkodowanych gospodarstw znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim 41,6 tysięcy, w województwie mazowieckim blisko 30 tysięcy i ponad 7 tysięcy w województwie podlaskim - poinformował minister, który jednocześnie podkreślił, że są to dane cząstkowe, a pełniejsza informacja będzie po 20 sierpnia.
Sawicki zapowiedział dodatkową pomoc poszkodowanym rolnikom. - Będziemy się starali uruchomić pomoc socjalną, w postaci dopłat do hektara. Będzie ona przysługiwała tym rolnikom, których gospodarstwa odnotowały straty powyżej 30% średniej produkcji z trzech ostatnich lat. Dodatkowo występujemy do Komisji Europejskiej z programem w sprawie pomocy dla producentów bydła mlecznego i wołowiny ze względu na ubytki pasz - poinformował.
Szef resortu rolnictwa przypomniał, że zmieniono ustawę o ubezpieczeniu upraw i zwierząt gospodarskich poprzez zwiększenie dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeniowych z 50% do 65%. Minister zapowiedział również, że przedłoży rządowi propozycję rozpoczęcia od przyszłego roku realizacji narodowego Programu Małej i Średniej Retencji.
Minister zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o rezygnację z referendum i przeznaczenie zaoszczędzonych w ten sposób 100-130 milionów złotych na pomoc suszową rolnikom.
- Tagi:
- susza
- straty
- IUNiG
- Marek Sawicki