Stanowi cenną paszę dla zwierząt i wzbogaca glebę w azot

Mowa o koniczynie czerwonej - roślinie bobowatej drobnosiennej.
Koniczyna czerowna - roślina, która stanowi cenną paszę dla zwierząt
Koniczyna czerwona (Trifolium pratense) to także gatunek wieloletni, często spotykana na łąkach i pastwiskach. Posiada charakterystyczne trójlistkowe liście z jasną plamką i purpurowo-czerwone, kuliste kwiatostany. Roślina ta jest bogata w białko i składniki odżywcze, w stopniu porównywalnym do lucerny. Dzięki temu stanowi cenną paszę dla zwierząt.
Koniczyna czerwona wykazuje właściwości lecznicze, zawierając izoflawony, które wpływają na gospodarkę hormonalną. - Zawiera również flawonoidy, garbniki, witaminy (m.in. C, E) oraz minerały (wapń, magnez, fosfor) - wylicza prof. dr hab. inż. Grzegorz Żurek, sekretarz naukowy i zarazem kierownik Zakładu Bioenergetyki, Analiz Jakości i Nasiennictwa Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie . Dodaje, że stosowana jest w medycynie naturalnej do łagodzenia objawów menopauzy oraz wzmacniania układu odpornościowego, dzięki zawartości m.in. fitoestrogenu. - Ekstrakty z koniczyny czerwonej są składnikami kosmetyków przeciwstarzeniowych - zwraca uwagę specjalista.
Koniczyna czerowna - roślina, która zbogaca glebę w azot
Dzięki obecności koniczyny czerwonej w runi gleba wzbogacana jest w azot, co przyczynia się do jej użyźniania i poprawy struktury. Z tego względu bywa często stosowana jako roślina okrywowa poprawiająca strukturę gleby.
- Koniczyna czerwona ma również znaczenie w rolnictwie jako roślina miododajna, przyciągająca pszczoły i inne owady zapylające. Jej długi okres kwitnienia, trwający od maja do września, zapewnia stały dostęp do nektaru i pyłku - opisuje prof. dr hab. inż. Grzegorz Żurek.
Jakie inne rośliny bobowate drobnonasienne warto jeszcze uprawiać?
Wśród nich jest chociażby wcześniej już wspomina lucerna, chociażby siewna (Medicago sativa), zwana też królową roślin pastewnych. - To kluczowy składnik pasz dla przeżuwaczy, pozwala na zmniejszenie zużycia pasz wysokobiałkowych oraz wspiera ekologiczne metody uprawy, przyczyniając się do zrównoważonego rolnictwa. Podobnie jak lucerna mieszańcowa, również i ten gatunek ma głęboki, palowy system korzeniowy - opisuje specjalista.
- Tagi:
- koniczyna czerowna
- bobowate