Soja 2024 - jakie plony?
Agnieszka Osiecka z Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej, zajmująca się już szereg lat badaniami nad soją w Polsce, m.in. w ramach tzw. “Inicjatyw białkowych, informuje o plonach soi 2024.
Plonowanie soi a grupy wczesności 2024
COBORU plonowanie soi w badaniach PDO 2024 podzieliło na trzy grupy - serie: I odmiany bardzo wczesne i wczesne, II - odmiany średnio wczesne i średnio późne, III - odmiany późne i bardzo późne. - W odróżnieniu do roku 2023, w bieżącym sezonie uzyskano bardzo zadowalające plony odmian bardzo wczesnych i wczesnych (seria I) - średnia z większości zebranych doświadczeń wynosiła aż 3,7 t/ha. Plony nasion uzyskane przez wczesne odmiany w rejonie północnym i centralnym były zbliżone (odpowiednio 3,4 t/ha i 3,6 t/ha), w odróżnieniu do roku ubiegłego, gdy dotkliwa susza późnowiosenna w Polsce centralnej negatywnie odbiła się na uzyskanych wynikach - relacjonuje ekspertka. W prawie połowie zrealizowanych doświadczeń, co ważne, odmiany o najkrótszym okresie wegetacji osiągały plony średnio powyżej 4 t/ha. - W kontekście uprawy odmian w tym typie, kiedy nie ponosi się ryzyka związanego z przedłużeniem wegetacji roślin, kosztem mniejszego potencjału plonowania, takie wyniki są bardzo obiecujące. Oznaczają bowiem, że takie odmiany w sprzyjających warunkach pogodowych mogą być bardzo przydatne - mówi Agnieszka Osiecka.
Czytaj także: Śruta sojowa pod kontrolą
Średnie plony nasion odmian o średnio długiej (seria II) i długiej wegetacji (seria III) były zbliżone i wyniosły odpowiednio 4,2 t/ha i 4,4 t/ha. Porównując badane odmiany średnio wczesne i średnio późne (seria II) w rejonach, stwierdzono, że najwyższe plony uzyskały one na południu (średnio 4,6 t/ha), a najniższe na północy (średnio 3,4 t/ha). - W przypadku odmian o najdłuższej wegetacji, średnie plony nasion, niezelżenie od rejonu kraju wynosiły powyżej 4 t/ha, a na południu Polski nawet prawie 5 t/ha - wskazuje nasza rozmówczyni Dodaje, że w roku wcześniejszym średnie plony powyżej 4 t/ha uzyskiwano we wszystkich trzech seriach, ale tylko w rejonie południowym.
Tu soja plonowała najwyżej w 2024 r.
W 2024 r. odnotowano rekordowe plony nasion soi na Dolnym Śląsku, a bardzo wysokie w Wielkopolsce. - Wynikało to z korzystnych warunków, zwłaszcza wilgotnościowych, mimo że w latach wcześniejszych wspomniane rejony wskazywano, jako te z utrzymującym się od dłuższego czasu niewystraczającym zasobem opadów - wyjaśnia specjalistka. Wspomina jednocześnie o tym, że zróżnicowanie plonowania pomiędzy miejscowościami we wszystkich seriach było duże - od niespełna ponad 2 t/ha do nawet ponad 6,5 t/ha. - Niezależnie, w każdej serii w blisko połowie doświadczeń spośród zrealizowanych i których wyniki są już dostępne, zbierano ponad 4 tony soi. Wśród nich były i takie gdzie plon nasion średnio wyniósł 5, a nawet 6 t/ha - mówi Agnieszka Osiecka.
Ekspertka podkreśla, że sprzyjająca we wrześniu pogoda zapewniła równomierne dojrzewanie wszystkich odmian soi i dobre warunki do przeprowadzenia omłotu.
- Podsumowanie testowania odmian w ramach dotychczas realizowanej Inicjatywy białkowej COBORU dowodzi, że soja uprawiana w Polsce może coraz bardziej wykorzystywać warunki pogodowe, które obserwuje się w sezonie letnim zwłaszcza z punktu widzenia warunków termicznych - zaznacza ekspertka.
Czytaj także: Soja 2024 - rekordowy rok
- Tagi:
- 2024
- COBORU
- plony soi
- soja
- odmiany soi