Nawet ponad 100 ton buraków z hektara. Kampania w Pfeifer & Langen Polska
Robimy wstępne podsumowanie kampani cukrowniczej 2024/25.
Przebieg sezonu
Z jakimi problemami przyszło się zmierzyć plantatorom pod kątem agrofagów?
- W tym sezonie obserwowaliśmy silne występowanie mszyc w uprawach buraków. Zwalczanie tego szkodnika jest coraz trudniejsze ze względu na ograniczenie możliwości stosowania insektycydów - relacjonuje Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.
Na plantacjach, wystąpiła także bardzo silna presja chorób grzybowych liści, przede wszystkim chwościka burakowego. - Plantatorzy stosowali wiele programów ochrony fungicydowej, które umożliwiły zabezpieczenie plantacji - mówi ekspert. Wspomina jednocześnie o tym, że we wrześniu presja chorób grzybowych w wielu przypadkach doprowadziła do silnych porażeń, a nawet do utraty rozety liściowej. - Rośliny odbudowywały ją później, jednak kosztem wielkości plonu i zgromadzonego cukru w korzeniach - tłumaczy nasz rozmówca.
Plony i jakość buraków cukrowych
W początkowym okresie kampanii obfite opady, zwłaszcza w południowej części Wielkopolski, uniemożliwiły zbiór buraków na części plantacji. - Wymagało to zmian w logistyce dostaw buraków, aby zapewnić ciągłość pracy w cukrowniach. Z kolei w północnej części Mazowsza zbiory utrudniała susza. Zbiór buraków w kampanii 2024 rozpoczęliśmy po 20 sierpnia i do 12 grudnia skupiliśmy ponad 4 miliony ton buraków - informuje Mirosław Paluch.
Plony buraków, wg średnich danych z dostaw, są na wyższym poziomie niż w latach ubiegłych. - Wiele gospodarstw uzyskuje bardzo wysokie plony. Współpracujemy z gospodarstwami, które osiągnęły rekordowe wyniki - ponad 100 ton buraków z ha. Jednak, jak co roku, są również plantacje, gdzie wegetacja przebiegała mniej intensywnie, a uzyskane rezultaty są zbliżone do średniej z ostatnich lat lub nawet niższe - mówi ekspert. Wspomina również o średnim poziomie cukru.
- Z danych, jakie mamy z dostaw już zrealizowanych, widzimy, że polaryzacja w tym sezonie jest mocno zróżnicowana. Wyniki polaryzacji z poszczególnych plantacji w wielu gospodarstwach przekraczają 18 proc., a nawet 19 proc. Są jednak plantacje, z których poziom cukru w burakach dostarczanych do Cukrowni Pfeifer & Langen Polska jest poniżej 14 proc. - wyjaśnia Mirosław Paluch.
Podkreśla przy tym, że poziom zanieczyszczeń w dostarczanych partiach jest zależny od: stanu zachwaszczenia plantacji, ilości kamieni na polu czy warunków wilgotnościowych, w których realizowany jest zbiór buraków. - Warunki podczas tegorocznych zbiorów były w większości sprzyjające - zaznacza ekspert. - Istotna jest również jakość pracy kombajnów i maszyn odpowiedzialnych za wstępne doczyszczanie surowca podczas załadunku na samochody ciężarowe. Ilość zanieczyszczeń trafiająca do cukrowni wraz z burakami jest w tym sezonie na niższym poziomie niż w latach ubiegłych - dopowiada.
Jaka stawka za buraki cukrowe obowiązuje w kampanii 2024/2025?
Mirosław Paluch podkreśla, że poziom ceny za buraki wynika z warunków określonych w umowach kontraktacyjnych. - Poziom cen wypłacanych w kampanie był znany plantatorom w momencie zawierania umów z ponad rocznym wyprzedzeniem - zaznacza nasz rozmówca. - Sytuacja na rynku cukru obecnie diametralnie się zmieniła, jednakże realizujemy warunki określone w umowach - dodaje.