KGS S.A. Wznowiono kopanie buraków, choć warunki trudne
Najnowsze doniesienia z kampanii cukrowniczej w KGS S.A.
KGS S.A - plony buraków, przebieg kampanii
Średni plon z zakończonych na dzień 10 grudnia dostaw wynosi ponad 61 ton z hektara, średnia polaryzacja osiąga z kolei 16,6%.
- Z uwagi na znaczne pogorszenie warunków pogodowych od 2 połowy listopada – duże opady deszczu, a następnie w części rejonów obfite opady śniegu i duży mróz - nastąpiły utrudnienia w kopaniu buraków oraz ich odbiorze z pól. Obecnie sytuacja się nieco poprawiła. Wznowiono kopanie buraków choć warunki są trudne. Mimo tego kampania i przerób surowca przebiegają zgodnie z planem - relacjonuje Biuro Komunikacji KGS S.A.
Zanieczyszczenia w bieżącej kampanii utrzymują się na poziomie 10%.
W kampanii cukrowniczej w 2023 r. KGS S.A. planuje skupić ponad 7 mln ton buraków.
Jakie są perspektywy uprawy buraka w Polsce?
Biuro Komunikacji KGS S.A. zwraca uwagę na to, że stałe zmniejszanie ilości substancji czynnych do ochrony plantacji buraka cukrowego powoduje ograniczenia w prowadzeniu skutecznej ochrony plantacji, a jednocześnie może przyczynić się do zwiększenia kosztów prowadzenia uprawy, zwłaszcza że ograniczenia te dotyczą substancji czynnych, zarówno herbicydów, jak i insektycydów czy fungicydów.
Jedną z ostatnich s. cz. ŚOR do, jaka znikanie w najbliższym czasie, jest triflusurfuron metylu.
- Substancja ta (triflusurfuron metylu) wykorzystywana jest przez producentów buraka cukrowego do zwalczania szerokiej grupy chwastów dwuliściennych, takich jak jasnota purpurowa, maruna bezwonna, psianka czarna, przytulia czepna, rdest ptasi, rdest plamisty, rumianek pospolity, samosiewy rzepaku, szczyr roczny, tasznik pospolity, tobołki polne, żółtlica owłosiona - wylicza Biuro Komunikacji KGS S.A.
Zaznacza jednocześnie: - Jednak najczęściej substancja ta jest stosowana do ochrony plantacji buraka cukrowego przed samosiewami rzepaku, dlatego najbardziej dotkliwie brak tej substancji czynnej odczują plantatorzy, którzy uprawiają buraka cukrowego w zmianowaniu z rzepakiem.
Brak możliwości skutecznej ochrony, zdaniem Biuro Komunikacji KGS S.A., będzie przyczyniał się do obniżenia wydajności plantacji, a to podobnie, jak w przypadku innych upraw, w największym stopniu wpływa na zainteresowanie uprawą buraka cukrowego.
Czytaj także:
Kampania cukrownicza w P&L. Mrozy odpuściły. Zbiory buraka kontynuowane
- Tagi:
- KGS S.A.
- kampania cukrownicza