Jesteś plantatorem KGS S.A.? To powinieneś wiedzieć
Wiemy, jak przebiega kampania cukrownicza w KGS S.A. Znamy również stawki za buraki.
Buraki cukrowe - przebieg sezonu 2024
Warunki atmosferyczne panujące w okresie wegetacyjnym 2024 były korzystne dla rozwoju buraka cukrowego.
- Występujące wiosną opady oraz temperatury powyżej średniej wieloletniej, umożliwiały Plantatorom Krajowej Grupy Spożywczej SA rozpoczęcie siewów buraka cukrowego w drugiej oraz trzeciej dekadzie marca. Nasilenie akcji siewnej w Spółce przypadło na koniec marca oraz pierwszą połowę kwietnia, jednak w rejonach, gdzie gleba była nadmiernie wilgotna siewy przeprowadzano w okresie późniejszym - relacjonuje Departament Surowcowy Krajowej Grupy Spożywczej S.A.
Przymrozki, jakie wystąpiły w wielu rejonach w okresie wschodów, były przyczyną wymarzania siewek na plantacjach. Skutkowało to koniecznością przesiewów plantacji. Temperatury powietrza, przekraczające średnią wieloletnią oraz regularne opady deszczu o lokalnym zasięgu występujące w okresie wegetacji, sprzyjały z kolei rozwojowi liści oraz budowaniu masy korzeni.
Mszyce, pchełki i szarek komośnik dały się we znaki
Rozwijające się wiosną plantacje, jak wynika z rozeznania Departamentu, były w znacznym stopniu narażone na uszkodzenia przez szkodniki. - Ograniczenia w dostępności zapraw nasiennych przyczyniły się do zwiększonego żerowania pchełek oraz mszyc już od najwcześniejszych faz rozwojowych roślin - zwraca uwagę DS KGS SA. Zaznacza jednocześnie, że w południowo-wschodnim rejonie kontraktacyjnym Spółki duże zagrożenie dla wschodzących buraków stanowił szkodnik szarek komośnik. - W rejonach żerowania tego szkodnika konieczne były przesiewy plantacji - informuje Departament. Od drugiej połowy maja do czerwca na plantacjach obserwowano natomiast powtarzające się naloty mszyc, co powodowało konieczność kilkukrotnego wykonania zabiegów ochronnych, aby chronić plantacje przed uszkodzeniami oraz przed zagrożeniem porażenia roślin wirusem żółtaczki buraka. - Od drugiej dekady maja obserwowano również naloty skośnika buraczaka, którego największe nasilenie we wszystkich rejonach kontraktacyjnych Spółki wystąpiło na przełomie czerwca i lipca - podaje DS KGS S.A.
Silna presja chwościka
Temperatury powietrza przekraczające średnią wieloletnią oraz regularne opady deszczu o lokalnym zasięgu występujące w lipcu i sierpniu sprzyjały budowaniu masy korzeni, ale i także rozwojowi chwościka buraka. - Najwcześniej, tj. już w trzeciej dekadzie czerwca chwościk wystąpił w rejonie Cukrowni Werbkowice - wskazuje Departament. Zaznacza przy tym, że w większości rejonów największy przyrost porażenia plantacji tą chorobą odnotowano w pierwszej i drugiej dekadzie sierpnia. - Utrzymująca się duża presja chwościka sprawiła, że na wielu plantacjach na przełomie września i października rozety liściowe były całkowicie porażone, a odbudowa ulistnienia nastąpiła w październiku, przy utrzymujących się korzystnych warunkach wegetacji - informuje DS KGS. S.A.
Plony, jakość i cena buraków cukrowych
Kampania cukrownicza 2024/2025, jak podkreśla DS KGS S.A., przebiega zgodnie z założeniami - w dobrych optymalnych warunkach dla skupu i przerobu buraków. - Cały obsiany areał buraków został wykopany. Średni dla Spółki plon wynosi 62,6 t/ha i jest zróżnicowany regionalnie. Średnia dla Spółki zawartość cukru w burakach wynosi z kolei ok. 16,7% - wylicza Departament. - Średnie zanieczyszczenie buraków wynosi ok. 9,5% - dodaje.
Spółka spodziewa się zbiorów na poziomie blisko 8 mln ton buraków cukrowych. Cena buraków kontraktowanych w kampanii cukrowniczej w 2024 roku wynosi 46,5 euro netto za 1 tonę, tj. 198,94 zł. Cena buraków kontraktowanych w przyszłej kampanii cukrowniczej (2025 roku) wynosi 33,5 euro netto za 1 tonę.
- Tagi:
- buraki cukrowe
- KGS SA