Osiągnęli najlepszy wynik w produkcji cukru w ciągu ostatnich 20 lat
Krajowa Grupa Spożywcza (niegdyś Krajowa Spółka Cukrowa) podsumowała kampanię cukrowniczą 2022/2023. Jakie udało się osiągnąć wyniki?
12,5 tysięcy plantatorów zawarło w ubiegłym roku umowy z Krajową Grupą Spożywczą na dostawę buraków cukrowych. Kampania trwała średnio 114 dni i w porównaniu do poprzedniego roku była dłuższa o 9 dni. Spółka zakontraktowała ponad 6,4 mln ton buraków cukrowych na areale o powierzchni 104 tys. ha.
Skup surowca rozpoczął się 6 września 2022 r. w Cukrowni Dobrzelin. Następnie do skupu przystąpiły cukrownie: Kruszwica (07.09.2022), Malbork (10.09.2022), Nakło (19.09.2022), Kluczewo (20.09.2022) Krasnystaw (4.10.2022) i Werbkowice (7.10.2022)
W 2022 roku średni plon buraków cukrowych wyniós prawie 63 tony z hektara i był to wynik lepszy niż w poprzedniej kampanii.
-Z uwagi na warunki atmosferyczne plon był zróżnicowany regionalnie od 58 t/ha w rejonie Cukrowni Nakło do blisko 72 t/ha w rejonie Malborka. Średnia polaryzacja skupowa wyniosła 16,7%. Natomiast najwyższą średnią polaryzację miały buraki cukrowe dostarczone przez Plantatorów do Cukrowni Krasnystaw – 17,6% - podaje Krajowa Grupa Spożywcza.
Koncern w swoich siedmiu cukrowniach wyprodukował ponad 917 tys. ton cukru. Jest to, jak zaznacza Spółka, jeden z najlepszych wyników w ponad 20 - letniej historii działalności.
Osiągnięcie dobrych wyników techniczno-produkcyjnych było możliwe zarówno dzięki zaangażowaniu Pracowników i Plantatorów Spółki, jak również dzięki realizacji zadań inwestycyjnych i remontowych w poszczególnych cukrowniach.
Krajowa Grupa Spożywcza przekonuje, że warunki pogodowe w 2022 roku były bardzo zróżnicowane.
- W niektórych rejonach brak opadów oraz niskie temperatury w marcu ograniczały możliwości optymalnego przygotowania stanowiska pod wysiew nasion. Niskie temperatury spowalniały wschody roślin, a występujące lokalnie gwałtowne zjawiska atmosferyczne niszczyły zasiewy i przyczyniały się do konieczności przesiewów zniszczonych plantacji - wyjaśnia KGS.
Presja chwościka oraz szkodników w stosunku do ubiegłych kampanii była dużo mniejsza, co wpłynęło na dobrą zdrowotność korzeni buraka cukrowego. Zbiór buraków na początku kampanii przebiegał bardzo sprawnie dzięki dogodnym warunkom atmosferycznym. Początek grudnia przyniósł spadek temperatury, po czym nastąpiło wyraźne ocieplenie, co w niektórych rejonach nieznacznie utrudniło pracę kombajnów i doczyszczarek. Jak podkreśla
- Kampania w Cukrowni Kruszwica została zakończona jeszcze przed końcem 2022 roku. Ze względu na sprawny przerób nie doszło do degradacji surowca. Z uwagi, iż od lat na terenie województwa kujawsko-pomorskiego borykamy się z lokalnymi niedoborami wody, mamy duże zróżnicowanie plonu pomiędzy poszczególnymi gminami. Niedobór wody to jedne z najtrudniejszych czynników, z którym musimy się mierzyć jednak mogę stwierdzić, że plony na ogół były zbliżone do tych z poprzednich lat, a nawet w niektórych rejonach dużo lepsze - mowi Józef Pawela, przewodniczący Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Grupie Spożywczej S.A.
Czytaj także: Cukrownia podsumowuje kampanię. Jaki plon buraka? Jaka polaryzacja?