Buraki wschodzą, chwasty też. Jak się z nimi uporać?
Informuje o tym na Platformie Sygnalizacji Agrofagów Instytut Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy.
- (...) stwierdzono wschody zarówno buraków, jak i chwastów dwuliściennych. W zależności od rejonu kraju są to przede wszystkim: komosa biała, fiołek polny, przytulia czepna. Na innych znaleźć można również chabra bławatka - wskazuje IOR-PIB.
W związku z tym czas na pierwszy zabieg herbicydowy.
-
Nadmierna zwłoka sprawi, że utrzymanie plantacji wolnej od chwastów będzie trudne. Sytuacja ta dotyczy woj.: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego - zaznacza Instytut.
Podstawowe zasady zwalczania chwastów na plantacji buraka cukrowego w swoim serwisie plantatorskim podaje Südzucker Polska. Oto one
- 1. zabieg wykonujemy w temperaturze powyżej 5˚C, gdy nie są prognozowane przymrozki,
- 2. chwasty, które chcemy zwalczyć powinny mieć widoczne, wykształcone części zielone liści,
- 3. woda powinna być miękka, z adiuwantem (siarczan amonu) w dawce ok. 150 l wody/ha,
- 4. oprysk wykonujemy nie później niż 3 dni przed spodziewanymi wschodami buraków.
Pamiętajmy również, że prawidłowo wykonany zabieg glifosatem daje czystość plantacji zasianej w mulcz - przypomina koncern.
O tym, co robić, aby nie dać chwastom pola do popisu na plantacjach buraka cukrowego w dobie wycofywania przez Komisję Europejską kluczowych substancji czynnych środków ochrony roślin mówiono z kolei podczas 61. Konferencji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin - PIB. Nie mamy już przecież desmedifamu, eliminującego: komosę białą, szarłat szeroki oraz tasznik pospolity. Utraciliśmy także chloridazon, którym zwalczano: dymnicę pospolitą, gwiazdnicę pospolitą, jasnotę różową, komosę białą, przetacznik perski, rdest plamisty, samosiewy rzepaku, szarłat szorstki, taszniki pospolity oraz tobołki polne. Wszystko wskazuje na to, że niebawem zniknie też fenmedifam (chwasty, z jakimi sobie radzi, to: maruna bezwonna, rdesówka, powojowata, tasznik pospolity, tobołki polne, żółtnica drobnokwiatowa. Kiedy dokładnie to nastąpi? Na razie jednak nie wiadomo. W związku z tym Adam Wachowski z Agromix Z.P.H. radził łączyć dostępne herbicydy z adiuwantami. Szczegóły TUTAJ
Czytaj także:
Raport z pól - wiosna 2023. Kukurydza czas start