Buraki tak opłacalne, że rolnicy chętniej będą je wysiewać w tym roku?
Pfeifer & Langen Polska przewiduje, że w tym roku zwiększony zostanie areał zasiewów buraka cukrowego. Rolnicy czekają na odpowiednie warunki pogodowe i ruszą w pola.
Dostawa nasion do plantatorów z rejonów plantacyjnych Pfeifer & Langen Polska SA rozpoczęła się na początku lutego i praktycznie do końca tego miesiąca wszyscy plantatorzy otrzymali zamówione nasiona.
- W sezonie wegetacyjnym 2023 nasi plantatorzy obsieją większą powierzchnię burakami niż w poprzednim roku. Zainteresowanie tą uprawą jest bardzo duże ze względu na to, że jest dużo bardziej opłacalna w porównaniu do innych upraw rolniczych - mówi Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.
Dlaczego warto wykorzystywać uprawę pasową przy produkcji buraka cukrowego?
Koncern służy wsparciem rolnikom przy odpowiednim przygotowaniu ziemi pod uprawę buraka cukrowego. Po raz kolejny zaangażowała się w dostawę do swoich plantatorów nowych precyzyjnych siewników i agregatów do uprawy pasowej.
- Uprawa i siew to bardzo ważne zabiegi agrotechniczne. Za pomocą maszyn plantator przygotowuje środowisko glebowe w taki sposób, aby nasiona mogły łatwo i szybko wykiełkować, a młode rośliny miały dobre warunki do wzrostu – tłumaczy Pfeifer & Langen Polska.
Areał uprawy pasowej wzrasta z roku na rok, co oznacza, że rolnicy decydując się na ten rodzaj uprawy, nie rezygnują z niego w następnych sezonach. Jak przekonuje koncern, uprawa i siew w tej technologii oznaczają niższe koszty dla plantatora i mniejsze zużycie oleju napędowego.
- Uprawa pasowa przede wszystkim zapewnia właściwą gospodarką wodną i zmniejszenie strat wilgoci, ochronę gleby przed erozją, możliwość zwiększenia zawartości materii organicznej w glebie oraz lepsze warunki rozwoju buraków w trakcie całego okresu wegetacyjnego. Uprawa pasowa wpływa na zmniejszenie śladu węglowego w procesie produkcji cukru - dodaje koncern.
Pierwsze siewy buraka już w marcu?
Kiedy rolnicy zaczną wysiewać buraka cukrowego na polach? Wszystko oczywiście zależy od pogody i aktualnych warunków na polach. Pomimo większej ilości opadów w miesiącach zimowych w porównaniu do poprzedniego roku nie ma wielu pól, na których występowałyby zastoiska wodne.
- Wielu rolników wykonało już nawożenie, dlatego nasi doradcy i plantatorzy liczą, że pierwsze siewy buraków podobnie jak w poprzednich latach nastąpią jeszcze w marcu - podkreśla Mirosław Paluch.
Czytaj także: Wsparcie dochodów związane z produkcją - do buraków cukrowych. Omawiamy
............................................................................................................................................................................................
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
- Tagi:
- buraki cukrowe
- uprawa pasowa