Burak cukrowy. Jak nie mieć problemu z wodą na polu?
Uprawa bezorkowa a gospodarowanie wodą na polu
Uprawa bezorkowa, zdaniem LIZ, jest rozwiązaniem, mogącym w znacznym stopniu ograniczyć problemy takie jak: erozja wodna i wietrzna, niedobory wody w okresie letnim czy niska zawartość próchnicy.
- Rezygnacja z orki odwracającej profil glebowy na rzecz spulchnienia korzystnie wpływa na utrzymanie właściwej struktury gleby ograniczając ryzyko nadmiernego zagęszczenia i zamulenia gleby. Szczególnie wyraźnie zalety uprawy bezorkowej można było zaobserwować wiosną bieżącego roku, gdy po zimowych i wiosennych opadach na stanowiskach, gdzie zrezygnowano z orki następowało wyraźnie szybsze wsiąkanie wody opadowej do gleby - wskazują doradcy.
Dlatego właśnie na takich polach obfite opady w miesiącach zimowych nie spowodowały konieczności długiego oczekiwania na odpowiednią wilgotność gleby, aby móc wykonywać uprawę i siew buraków. - Na stanowiskach uprawianych bezorkowo można było więc szybciej rozpocząć prace polowe - wyjaśnia LIZ.
Zaznacza jednocześnie, że w późniejszym okresie wegetacji buraków prawidłowa struktura gleby powstała na stanowiskach uprawianych bezorkowo zminimalizowała ryzyko niekorzystnych następstw ulewnych deszczy. W wyniku szybszego wsiąkania wody opadowej nie powstawały bowiem zastoiska wodne, mogące utrudniać rozwój roślin, a nawet prowadzić do zamierania roślin na dużej powierzchni pola.
Burak cukrowy - zmiana technologii uprawy. Co wziąć pod uwagę?
W związku z powyższym dorady apelują do plantatorów z apelem o przemyślenie technologii uprawy gleby. Program LIZ - Systemy uprawy gleby - zdaniem specjalistów - pomoże wykonać analizę pod kątem wyboru optymalnego sposobu uprawy, biorąc pod uwagę następujące ryzyka:
-
erozja wietrzna i wodna
-
zamulenie i zagęszczenie gleby wiosną
-
niedobór wody
-
wolne ogrzewanie gleby wiosną
-
niska zawartość próchnicy
-
chwasty głęboko korzeniące
Dodatkowym walorem rezygnacji z orki jest możliwość skorzystania z ekoschematu pt. "Uproszczone systemy uprawy".
Uprawa bezorkowa a siew międzyplonów
Poza tym należy zwrócić uwagę, że bezorkowa uprawa gleby nie oznacza braku możliwości wysiewu międzyplonu czy zastosowania nawozu organicznego. - Odwrotnie, w technologii siewu w mulcz zaleca się wysiew międzyplonu bezpośrednio po wykonaniu spulchnienia gleby najlepiej w terminie pierwszej dekady września - radzą specjaliści z LIZ. Podkreśla jednocześnie, że w przypadku uprawy pasowej wysiew międzyplonu następuję w tym samym okresie po wykonaniu płytszej uprawy gleby. Zarówno zabieg spulchnienia gleby, jak i płytszej uprawki przed siewem międzyplonu może być zabiegiem wymieszania obornika.
Czytaj także:
Pola zalane wodą. Kto winien? Czy jesteśmy w stanie temu zapobiegać? [VIDEO]