Import nawozów z Rosji. Te firmy zostały wpisane na listę sankcyjną
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w środę, 18 grudnia wpisało na listę sankcyjną trzy kolejne podmioty naruszające przepisy sankcyjne Unii Europejskiej. Tym samym, liczba przedsiębiorstw objętych sankcjami w ostatnich tygodniach wzrosła do czterech. Przypomnijmy, że pierwsza firma została dodana 28 listopada 2024 roku.
Nad tym, by nałożone sankcje były przestrzegane czuwa Krajowa Administracja Skarbowa, która, jak przekonuje, monitoruje branżę nawozową. To szef KAS skorzystał z przysługujących mu uprawnień i złożył wnioski o wpis na listę sankcyjną, prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).
Kary za obornik i nawozy azotowe mocno w górę. Ile zapłacą rolnicy?
„Na listę wpisano trzy kolejne podmioty będące eksporterami mocznika, wyprodukowanego przez objętą unijnymi sankcjami spółkę Grodno Azot. To już kolejne podmioty zidentyfikowane przez KAS, które zajmowały się obrotem mocznika pochodzenia białoruskiego. Jeden z podmiotów ma siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, natomiast dwa pozostałe są zarejestrowane na terytorium Białorusi” - czytamy w komunikacie KAS.
Jak dalej informuje Krajowa Administracja Skarbowa, podjęte czynności są efektem monitoringu międzynarodowego obrotu towarowego nawozami pod kątem ujawniania działań naruszających regulacje w zakresie sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś.
„Działania te nie tylko udaremniają ujawniony proceder omijania sankcji, ale także przyniosą skutek w postaci ochrony polskiej branży nawozowej oraz producentów z państw członkowskich UE. Odpowiednie struktury KAS cały czas prowadzą intensywne, obejmujące wiele obszarów, branż i zagadnień, analizy przestrzegania ograniczeń związanych z sankcjami” – informuje KAS.
Obecnie na liście sankcyjnej widnieją następujące firmy:
1. NFT LLC (Białoruś)
2. WORLD CHEM TRADING CO. L.L.C. (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
3. TECHNOSPETSTRADING LLC (Białoruś)
4. TECHNOSPETSTRADING EXPORT LLC (Białoruś)
- Wszystkie te podmioty są związane z eksportem nawozów azotowych, w tym mocznika 46N i mieszaniny mocznika z azotanem amonu, produkowanych przez Grodno Azot - przedsiębiorstwo objęte sankcjami UE – wyjaśnia Szymon Domagalski, radca ds. regulacji w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego.
Nałożone sankcje obejmują m.in.:
- zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych,
- zakaz udostępniania funduszy i zasobów gospodarczych,
- wykluczenie z udziału w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych,
- wpis do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany (w przypadku osób – cudzoziemców).
Lista osób i podmiotów objętych sankcjami dostępna jest na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/mswia/lista-osob-i-podmiotow-objetych-sankcjami
- Liczymy, że działania te w sposób odczuwalny zmniejszą skalę importu mocznika. Jednocześnie kontynuujemy nasze działania na rzecz ochrony rynku - mówi Szymon Domagalski.
Domagalski: Gdy tylko Rosja zlikwiduje konkurencję, ceny nawozów pójdą w górę
- Tagi:
- import nawozów
- Rosja
- cła na nawozy