Ile złożono wniosków o dopłaty? Zostały już tylko 2 tygodnie!
ARiMR informuje i namawia rolników do składania wniosków. Do dyspozycji gospodarzy postawiono m.in. ekspertów ODR, którzy mają pomagać w składaniu wniosków. Czy to wszystko to ciągle za mało, żeby przekonać rolników do ekoschematów?
Rolnicy złożyli 965 tys. wniosków o płatności bezpośrednie
Jak poinformowała ARiMR, do 15 czerwca do ARiMR wpłynęło 965 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. Jeśli przyjmiemy, że w Polsce mamy 1,2 miliona uprawnionych gospodarstw, to swoje aplikacje złożyło zaledwie 80% rolników. Czy pozostałe 20% złoży jeszcze w ostatnich dwóch tygodniach swoje wnioski, czy w ogóle zrezygnuje z ubiegania się o dopłaty bezpośrednie? O tym przekonamy sie niebawem.
Zainteresowanie ekoschematami jest... no właśnie jakie jest?
Jak poinformował ARiMR, a na podstawie tych danych analizy dokonała również Wielkopolska Izba Rolnicza, w ramach złożonych wniosków, rolnicy wnioskują o 329.291 ekoschematy.
- Gdyby założyć, że jeden wniosek to jeden ekoschemat, to odsetek rolników ubiegających się o ekoschematy wyniósłby 35%. W rzeczywistości ten odsetek może być mniejszy, ponieważ zgodne z zasadami ekoschematy można łączyć, i jeden wniosek może zawierać ich więcej - zauważa WIR.
Czy ilość złożonych wniosków to sukces nowej polityki rolnej czy porażka? Jeśli założymy, że są to nowe wytyczne, to moglibyśmy powiedzieć, że to sukces, bo aż 35% rolników zainteresowało się ekoschematami, czyli nowymi rodzajami płatności związanymi z ochroną środowiska i klimatem.
Jeśli natomiast przyjmiemy, że ekoschematy zostały wprowadzone w pośpiechu, przy braku wytycznych, rozporządzeń itd - to wówczas należałoby napisać, że to porażka, bo to zaledwie 35% zainteresowanych. Rolnikom obniżono wysokość dopłat bezpośrednich, bo stwierdzono, że skorzystają z ekoschematów, a do tych nie zdążono nawet rolników przygotować.
Zatem czy zainteresowanie ekoschematami na poziomie 35% (lub mniej, jak wynika z analizy WIR), to sukces wdrażania nowej polityki rolnej, czy pstryczek w nos, którzy rolnicy wymierzyli politykom?
Zmiana interpretacji w GAEC 6 (okrywa ochronna gleby) i GAEC 7 (zmianowanie) - kliknij tutaj, żeby przeczytać.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.