Ile ton cukru z Ukrainy przyjechało do Polski?
Przypomnijmy: o obawach plantatorów, odnośnie importu cukru z Ukrainy, pisaliśmy już szeroko w połowie grudnia na łamach portalu wiescirolnicze.pl.
Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego alarmuje odnośnie importu ukraińskiego cukru
Przedstawiciele Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego zaznaczają wprost: embargo na import cukru z Ukrainy - jest po prostu konieczne. Alarmują też przedstawiciele CIBE - Międzynarodowej Konfederacji Europejskich Plantatorów Buraków Cukrowych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Import cukru z Ukrainy. Plantatorzy buraków czują się zdradzeni
Ile cukru z Ukrainy trafiło do Polski?
Temat wraca jak bumerang - o sprawie mówią także głośno protestujący rolnicy na granicy w Medyce - o czym także pisaliśmy już szerzej na łamach naszego portalu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Protest w Medyce. Co z postulatami rolników? Są deklaracje wiceministra
- Obawiamy się, że zlikwidowane będą polskie cukrownie – bo taki będzie napływ cukru z Ukrainy - alarmują wprost rolnicy.
Sprawa jest poważna, dopytują o nią także polscy parlamentarzyści.
Tymczasem trwają rozmowy - na linii Polska - Ukraina. Dziś (w piątek 21 grudnia) ma dojść do spotkania polskich władz z władzami ukraińskimi bezpośrednio w Kijowie.
Jak wygląda aktualna sytuacja odnośnie importu cukru z Ukrainy do Polski?
Podczas czwartkowej debaty w Sejmie nad projektem budżetu, minister rolnictwa podał konkretne dane.
Jak informuje szef resortu, do 19 grudnia do Polski wpłynęło 38 tys. ton cukru z Ukrainy.
- Analizujemy to. Są pewne niebezpieczeństwa, ale taka sytuacja nie powinna wpłynąć na ceny - mówił w czwartek w Sejmie minister rolnictwa Czesław Siekierski.
Jak jednak podkreśla, cały czas trwają rozmowy ze stroną ukraińską.
Warto ponadto przypomnieć niedawne słowa wiceministra rolnictwa, które padły w Medyce. Jak zaznaczał tam Michał Kołodziejczak - konieczne są równoczesne rozmowy na szczeblu unijnym.
- Tych problemów nie rozwiążemy bilateralnie – konieczna jest współpraca z Komisją Europejską. A mam zapewniania Donalda Tuska, że sprawy rolnicze, będą jednymi z priorytetowych w rozmowach - zaznaczał wcześniej wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak.
CZYTAJ TAKŻE: KGS S.A. Wznowiono kopanie buraków, choć warunki trudne