Ile metrów od granicy działki sąsiada można wybudować dom i zabudowę zagrodową?
W tym roku weszły w życie zmiany dotyczące Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dotyczą one m.in. zachowania wymaganych odległości od granicy sąsiedniej działki. Jak wygląda to w przypadku zabudowy zagrodowej i domu?
Zabudowa zagrodowa. Jakie odległości trzeba zachować podczas budowy?
We wspomnianym rozporządzeniu do zabudowy zagrodowej zalicza się budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych. Z kolei w znowelizowanej Ustawie z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych czytamy, że przez zabudowę zagrodową rozumie się budynki mieszkalne oraz budynki i urządzenia służące wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu, jeżeli są położone na gruntach rolnych i wchodzą w skład gospodarstwa rolnego (art. 4 punkt 31).
Aby poznać szczegóły dotyczące usytuowania, należy powrócić do przepisów znajdujących się w rozporządzeniu. W §12 [Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną], w ustępie 4, czytamy, że:
W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273, dopuszcza się:
1) budowę budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości 16 m lub mniejszej;
2) nadbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy tej działki budowlanej, o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy, nie może być okien i drzwi;
3) budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.
Czytaj też: Sąsiad domaga się zwrotu połowy kosztów ogrodzenia. Czy trzeba zapłacić?
Ile metrów od sąsiada można wybudować dom?
W §12 rozporządzenia znajdziemy również informacje na temat minimalnych odległości od budowanego domu do granicy sąsiedniej działki. Jeśli z odrębnych przepisów nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy tej działki nie mniejszej niż:
-
4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy,
-
3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy,
-
5 m - w przypadku budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych, zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy,
-
5 m - w przypadku budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych, zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy.
Czytaj też: Chcesz wyciąć drzewo na swojej działce? W tych sytuacjach musisz mieć pozwolenie
Zgodnie z przepisami każda płaszczyzna powstała w wyniku załamania lub uskoku ściany jest traktowana jako oddzielna ściana. Prawo dopuszcza także usytuowanie budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy w odległości mniejszej niż 4 m, lecz nie mniejszej niż 3 m od granicy działki budowlanej, jeśli ściana budynku jest usytuowana w sposób inny niż równoległy do tej granicy działki, a odległość zewnętrznej krawędzi okna lub drzwi wynosi nie mniej niż 4 m od granicy tej działki.
W niektórych przypadkach można wybudować dom jeszcze bliżej. Jest to dopuszczalne, o ile taką możliwość przewiduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W takim przypadku budynek może zostać usytuowany w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy, a nawet bezpośrednio przy niej. Dotyczy to jednak tylko budynku, który jest zwrócony w tę stronę ścianą bez okien lub drzwi. Poza tym budynek może zostać usytuowany bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, jeśli będzie przylegać całą długością swojej ściany do ściany budynku, który istnieje na sąsiedniej działce. W tym przypadku konieczne jest jednak, aby jego wysokość była zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.