Zalkalizowana pasza - czy karmić nią bydło?
Co można alkalizować?
Alkalizację pasz z AlkabupHa można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest dodawane preparatu w formie mini-granulek do wozu paszowego. - W ten sposób podnosimy pH żwacza i odkwaszamy już cały TMR, który jest w wozie paszowym, zanim krowa go zje - tłumaczy specjalista z firmy Karchex Dziadkowo. Drugi sposób polega na przygotowaniu zalkalizowanego zboża. - Czyli dodajemy alkalizator - i znowu uwalnia się amoniak, który pod wpływem enzymu łączy się z dwutlenkiem węgla i w efekcie tworzy nam dwuwęglan amonu. W efekcie tej alkalizacji zboże ma bardzo wysokie pH - czyli na poziomie około 8,5, a biało rośnie nam przy okazji o około 4-5%. Dzięki temu rolnik może skarmić własne zboże o podwyższonej zwartości białka bez ryzyka zakwaszeni żwacza - podaje Dariusz Jeż.
Preparatem Maxammon można alkalizować każdy rodzaj ziarna zbóż, sieczkę z całych roślin zbożowych oraz ziarno kukurydzy (nie może być ono jednak poddane wcześnie zakiszaniu). Nie alkalizuje się TMR-u.
- Alkalizator dodajemy do ziarna (zbóż lub kukurydzy) lub sieczki z całych roślin zbożowych w ilości 5 kg/tonę wraz z dodanym mocznikiem w ilości 15 kg/tonę oraz wodą, aby podnieść wilgotność do 16-20 % (każde 10 l/t podnosi wilgotność o 1 %; zwykle dolewamy 70 l/tonę). Ogromną zaletą jest możliwość wymieszania mokrej kukurydzy (świeżo po zbiorach) z suchym zbożem w takich proporcjach, aby wilgotność mieszanki mieściła się w podanym zakresie. W takim przypadku pomijamy dolewanie wody. Wymieszanie następuje w wozie paszowym, mieszalniku bądź z wykorzystaniem mobilnej mieszalni pasz - tłumaczy Rafał Łuków.
Na tym nie koniec. - Następnie mieszankę należy pozostawić na 14 dni pod folią, w big bagu bądź w rękawie w celu zajścia reakcji - po tym czasie zboże zachowuje trwałość przez rok. Musimy jedynie zabezpieczyć je przed dostaniem wody. Przykrycie całości folią zabezpiecza przed nadmiernym ulatnianiem się wodorowęglanu amonu powstałym podczas działania enzymów - dodaje specjalista z firmy Barbatus.
Dla kogo zalkalizowana pasza?
- Zalkalizowane zboże jest przeznaczone do skarmiania przeżuwaczy: krów mlecznych, bydła opasowego, owiec oraz kóz - mówi Rafał Łuków.
Kto jest zadowolony z alkalizacji - te informacje na str. 3.