Zadbaj o lochę, a zarobisz!
Należy pamiętać o bardzo ważnym w ciąży każdego ssaka hormonie - progesteronie.
Intensywne żywienie lochy zaraz po kryciu prowadzi do szybkiej jego przemiany. Jeśli zabraknie progesteronu, może dojść do poronienia. Dlatego też zaleca się w pierwszym okresie po zapłodnieniu podawać zwierzętom nieco poniżej 2 kg mieszanki pełnoporcjowej dziennie. Wzrost ilości podawanej paszy powinien nastąpić w późniejszej fazie ciąży, gdy następuje szybki wzrost płodu i zwiększa się zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i energię.
- Wzrost pobrania paszy i składników pokarmowych przez lochy w środkowej fazie ciąży może pomóc w złagodzeniu negatywnego wpływu zagęszczenia w macicy i niedożywienia płodów, szczególnie u loch wysokoplennych. Monitorowanie poziomu żywienia w pełnym cyklu reprodukcyjnym wydaje się obecnie konieczne - zalecają specjaliści.
Potrzeby pokarmowe loch prośnych zmieniają się w zależności od masy ciała, przyrostu masy ciała w czasie ciąży oraz przewidywanej liczby prosiąt w miocie. Współczesne standardy oparte są na szerokiej wiedzy z zakresu fizjologii i wartości genetycznej zwierząt, biorą pod uwagę także czynniki środowiskowe, które mają wpływ na zwierzęta. Intensywnie użytkowane lochy nowoczesnych genotypów wymagają szczególnej troski w zakresie optymalizacji odżywiania na poszczególnych etapach cyklu rozrodczego, by osiągnąć i utrzymać dobrą kondycję oraz wysoką i długotrwałą produkcję o optymalnym wskaźniku uboju.