Wołowina wagyū. Dlaczego jest warta nawet 3 tys. zł za kilogram?
Wagyū - czyli ogólna nazwa kilku ras japońskiego bydła mięsnego. Wołowinę Wagyū cechuje charakterystyczna marmurkowatość, która sprawia, że mięso po poddaniu odpowiedniej obróbce termicznej dosłownie rozpływa się w ustach. W Polsce jest praktycznie niedostępna.
Bydło wagyu rozpoznawane jest nie tylko według ras, ale również według nazw obszarów Japonii, w których są hodowane. Najpopularniejsza jest wołowina "kobe". Pochodzi ona ze zwierząt utrzymywanych właśnie w Kobe, w prefekturze Mie. Mięso to ma podobną markę regionalną jak np. szampan, która jest zarezerwowana wyłącznie dla wina musującego z okolic Szampanii.
Bydło to charakteryzuje powolne dojrzewanie, które wymaga długiego opasania - od 30 do 40 miesięcy. Niskie przyrosty dzienne charakteryzują dodatkowo przerosty mięsa tkanką tłuszczową.
Bydło wagyu stało się znane ze względu na jakość wołowiny, dzięki temu że wcześniej było wykorzystywane jako siła pociągowa. Zwierzęta wykształciły wybitną cechę magazynowania energii w mięśniach w postaci przerostów tłuszczowych - im bardziej przerośnięte, tym cenniejsze kulinarnie.
ZOBACZ TAKŻE: Adam Warnke - pierwszy hodowca z Polski, który współpracuje z McDonald's
Bydło wagyu osiąga średnią wielkość: buhaj 800-1000 kg, krowa 450-600 kg. Karmione jest ekologiczną paszą, a nawet pojone piwem i masowane. Także dzięki temu, mięso posiada zarówno wybitne walory smakowe jak i prozdrowotne, gdyż zawiera we właściwych proporcjach kwasy tłuszczowe omega3 i omega6. To ich ułożenie w gęstą sieć nazywane jest popularnie "marmurkiem".
Dwa gospodarstwa w Polsce
W Polsce wołowina wagyu jest praktycznie niedostępna. Bydło to jest hodowane w dwóch gospodarstwach: na granicy Warmii i Mazur, a także na Kaszubach. Zwierzęta z Kaszubskiego gospodarstwa są wypasane na ekologicznych pastwiskach znajdujących się na terenie objętym programem Natura 2000. Mięso z nich można spożyć w restauracji należącej do hodowcy, która znajduje się w Sopocie.
- Tagi:
- bydło mięsne
- rasa Wagyu
- wołowina