Wielkopolska. Mamy pierwsze ognisko ASF w stadzie świń
Niestety. Realizuje się czarny scenariusz dla producentów trzody chlewnej z Wielkopolski. Mamy pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń w tym rejonie.
Pierwsze doniesienia pojawiły się o tym wczoraj (5 kwietnia) w mediach społecznościowych. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Dziś tę przykrą informację potwierdził Główny Inspektora Weterynarii.
Pierwsze ognisko ASF w stadzie świń w Wielkopolsce stwierdzono na farmie liczącej 10 tys. sztuk świń w gminie Dopiewo w miejscowości Więckowice (powiat poznański). Stało się to wczoraj - 5 kwietnia.
- Gospodarstwo położone jest poza obszarami objętymi restrykcjami w związku z ASF określonymi w decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE (obszar wolny) - czytamy w komunikacie GIW.
[AKTUALIZACJA, 6 kwietnia, godz. 13.35]
Grzegorz Wegiera, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu, z kolei poinformował nas, że aktualnie na wspomnianej farmie, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zwalczania ASF, podejmowane są procedury uśmiercenia i przetworzenia zwierząt.
[AKTUALIZACJA, 6 kwietnia, godz. 15.00]
Gospodarstwo z gminy Dopiewo zostało uznane za kontaktowe do pierwszego ogniska ASF w tym roku, stwierdzonego 20 marca br., zlokalizowanego w miejscowości Niedoradz (gmina Otyń, powiat nowosolski, woj. lubuskie.) - Prosięta były przemieszczane z gospodarstwa w woj. lubuskim do dalszego odchowu do wspomnianego gospodarstwa w powiecie poznańskim, w woj. wielkopolskim (było to jedyne gospodarstwo, do którego przemieszczano świnie z gospodarstwa uznanego za 1 ognisko ASF w 2020 r.) - podaje GIW.
Inspektorat informuje także o tym, że w związku przemieszczeniami zwierząt, gospodarstwo w powiecie poznańskim było objęte wzmożonym nadzorem inspekcji weterynaryjnej, a od padłych zświń pobierano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu biernego - czyli wczesnego wykrywania zakażeń wirusem. Poza tym gospodarstwo było objęte zakazem wprowadzania i wyprowadzania zwierząt. - Wyniki pierwszych przeprowadzonych badań w kierunku ASF w tym gospodarstwie były ujemne. Natomiast wyniki badań przeprowadzonych w dniu 5 kwietnia br. w kolejnych próbkach pobranych od 5 padłych sztuk, okazały się dodatnie. Obecność wirusa potwierdzono w 2 z 5 próbek skierowanych do badań - wyjaśnia GIW.
Mapa zasięgu ASF w Polsce
Czytaj także