Mniej gospodarstw utrzymujących świnie przez nowe przepisy
Zmniejszenie liczby gospodarstw utrzymujących świnie oraz spadek pogłowia trzody chlewnej w kraju - takie konsekwencje może przynieść wprowadzenie nowych przepisów.
PRODUKCJA W STREFACH ASF
Nowe przepisy unijne dotykają rolników, którzy produkują w strefach ASF i chcą przemieszczać świnie (np. do rzeźni) poza te strefy. Nie obejmą części rolników, którzy produkują i sprzedają do rzeźni w tej samej strefie. Najważniejsze wymagania to ogrodzenie gospodarstwa oraz posiadanie planu zabezpieczenia biologicznego. Nowe obowiązki przewidują m. in. podział gospodarstwa na strefą czystą (budynki gdzie przebywają świnie i przechowywana jest pasza) oraz strefę brudną (podwórko, magazyny sprzętu rolniczego, część socjalna gospodarstwa). GIW zapowiedział przygotowanie wytycznych, które mają ułatwić rolnikom przygotowanie planu zabezpieczenia biologicznego.
ZOBACZ TEŻ - OPŁACALNA PRODUKCJA - RODZINNY PRZEPIS NA SUKCES (FILM)
Wejście w życie nowych przepisów zaskoczyło branżę. Dlatego Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wystąpiło do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy o wprowadzenie okresu przejściowego do końca 2021 roku.
- W przeciwnym wypadku branży groził paraliż ze względu na zerwane łańcuchy dostaw żywca do rzeźni -
zauważa Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
ZOBACZ TEŻ - BRACIA RADZĄ SOBIE Z BIOASEKURACJĄ (i nie tylko) - FILM
W wielu gospodarstwach niezbędne będą dodatkowe nakłady (np. ogrodzenia), co z pewnością podniesie koszty produkcji. Niektóre gospodarstwa mogą mieć problemy ze spełnieniem wymogów - albo podejmą decyzję, by nie przemieszczać świń poza strefę ASF, albo zlikwidują produkcję.
- Konsekwencją może być zmniejszenie liczby gospodarstw utrzymujących świnie oraz spadek pogłowia trzody chlewnej w kraju. Dla wielu zakładów może wiązać się to z pewnym ograniczeniem dostępu do surowca, co może skłonić rzeźnie do płacenia więcej za świnie pochodzące z gospodarstw spełniających wymagania unijnego rozporządzenia
- dodaje Aleksander Dargiewicz.
Nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej weszło w życie 21 kwietnia, ale jak wynika z wytycznych GIW nie będzie egzekwowane do 31 października.