Ceny świń wzrosną rekordowo? [WYWIAD]
Covid -19 obniżył popyt również na wieprzowinę... Zmniejszyło się jej spożycie.
Tak, pozamykane zostały restauracje, hotele. Ten spadek popytu, spożycia obserwujemy do dzisiaj.
Jaki wpływ na polski rynek miało to, co działo się w Niemczech?
Covid spowodował spadek mocy ubojowych w zakładach mięsnych. Pracownicy, którzy zostali zakażeni, musieli iść na kwarantannę. Bywało również tak, że cały zakład musiał być poddany kwarantannie, co wiązało się z jego zamknięciem na 2-3 tygodnie. Nie miał kto ubijać świń. W Niemczech dodatkowym powodem wzrostu nadwyżki tuczników było potwierdzenie ASFwe wrześniu 2020 r.
Rezultatem Covidu, jak i ASF-u było to, że na dzień dzisiejszy mamy w Niemczech blisko milion tuczników nieodebranych przez zakłady mięsne. Czekających na ubój. To ma wpływ również na rynki krajów sąsiadujących. Świnie muszą zostać zagospodarowane. Nie mogą w nieskończoność czekać w chlewniach. W związku z tym Niemcy eksportują żywiec do Polski i do innych krajów unijnych, by w jakiś sposób zachować dobrostan i rozładować ten problem.
ASF spowodował, że większość rynków azjatyckich, z dnia na dzień, została zamknięta.
Wieprzowina, która zwykle wyjeżdżała poza Unię Europejską, została na rynku unijnym. Niemcy są największym producentem wieprzowiny i były bardzo dużym jej eksporterem. W tej chwili Hiszpania jest na pierwszym miejscu, ale wcześniej to Niemcy dominowały, jeśli chodzi o eksport poza Unię Europejską.
Jakie problemy wywołał ASF w Polsce?
Strefy niebieskie zaczęły się powiększać. Żywiec z tych stref nie znajdował jednak nabywców. Sprzedaż wieprzowiny pochodzącej ze stref niebieskich jest tylko ograniczona do rynku krajowego, nie można jej eksportować na inne rynki unijne - tak jest w przypadku Polski. W związku z tym cena uzyskiwana za tuczniki w strefach niebieskich była dużo niższa. Różnica między tucznikami ze strefy i z pozostałych terenów wynosiła 80 groszy, nawet 1 zł. W tej chwili ta różnica jest trochę mniejsza - wynosi od 50 do 70 gr - ale cały czas jest.
ZOBACZ RÓWNIEŻ - NISKIE CENY ŻYWCA WIEPRZOWEGO - CO NA TO MINISTERSTWO ROLNICTWA?