Ptasia grypa - są ograniczenia eksportowe
Rosja i Honkong wprowadziły ograniczenia eksportowe dla polskiego drobiu w związku z wystąpieniem w naszym kraju wysoce zjadliwe ptasiej grypy.
Chodzi o ognisko HPAI na fermie niosek w miejscowości Wroniawy w gminie Wolsztyn (powiat wolsztyński, woj. wielkopolskie). Uśpiono i zutylizowano tam prawie milion kur. To 33. ognisko w tym roku, jednak pierwsze od kwietnia.
Rosja
Z tego też względu 27 listopada Rosja podjęła decyzję o ograniczeniu eksportu z Polski następujących towarów: żywego drobiu i jaj wylęgowych; mięsa drobiowego, gotowych produktów drobiowych, wszystkich produktów drobiowych, zawierających w swoim składzie produkty przetwórstwa drobiu, z wyjątkiem produktów poddanych obróbce, gwarantującej zniszczenie wirusa grypy ptaków, pasz i dodatków paszowych, przeznaczonych dla drobiu (z wyjątkiem pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego oraz syntezy chemicznej i mikrobiologicznej); będącego w użyciu sprzętu, przeznaczonego do hodowli, uboju oraz rozbioru drobiu; tranzytu żywego drobiu przez terytorium Rosji.
Honkong
Honkong podobną decyzję podjął także 27 listopada. Nie może tam eksportować mięsa drobiowe - tuszek, elementów, podrobów - oraz produktów drobiowych, w tym jaj, pochodzące z powiatu wolsztyńskiego.
ZASADY WAŻNE DLA WŁAŚCICIELI FERM DROBIU
W związku z wystąpieniem w naszym kraju wysoce zjadliwe ptasiej grypy Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się z apelem do wszystkich hodowców drobiu o konieczność zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji w trakcie obsługi drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. Do podstawowych środków bezpieczeństwa biologicznego należą: pozostawienie ptaków w zamknięciu i wstrzymanie się od wypuszczania ptaków na wybieg, zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich (w szczególności dzikiego ptactwa), karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich, stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu, stosowanie środków higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków oraz wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób, a także zapewnienia utrzymania skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.
JAK POWNIEN PRZEBIEGAĆ PROCES BIOASERUKACJI? O TYM KROK PO KROKU TUTAJ - ZOBACZ VIDEO