Pomór niebezpieczny dla świń
Rolnik, który zauważy objawy pomoru świń, nie może zwierząt leczyć na własną rękę. O swoich podejrzeniach od razu powinien powiadomić lekarza weterynarii.
Pomór klasyczny świń zwany także cholerą świń jest zaraźliwą choroba zakaźną przebiegającą ostro lub przewlekle w postaci posocznicy. - Odpowiedzialny za nią jest wirus, który występuje we krwi oraz we wszystkich wydzielinach i wydalinach chorych zwierząt m.in. w moczu, ślinie, kale i nasieniu – wymienia Mirosław Kuberka, lekarz weterynarii prywatnej praktyki w Pleszewie. Pomór jest jedną z najbardziej zaraźliwych i najgroźniejszych chorób. Mimo że występuje w naszym kraju sporadycznie, stanowi duże potencjalne niebezpieczeństwo. Do zakażenia dochodzi głównie drogą pokarmową, zwykle przez zanieczyszczoną paszę lub wodą. Możliwa jest również infekcja świń drogą kropelkową przez układ oddechowy, a także poprzez rany powstałe np. przez gryzienie się świń.
Objawy tej choroby zależą od zjadliwości (agresywności) wirusa. Jeśli jest ona duża, to wówczas zarażają się zwierzęta w każdym wieku. Szczególną rolę w szerzeniu się choroby mają ogniska pomorowe, skąd wirus dalej jest rozsiewany. Chodzi tu przede wszystkim o miejsca gromadzenia się zwierząt, czyli: ubojnie, zakłady utylizacyjne, spędy i targowiska.
Pomór klasyczny świń występuje pod dwoma postaciami: nadostrą i ostrą. Częściej jednak występuje postać ostra. W tym przypadku choroba rozwija się wolniej. Oznakom zawsze towarzyszy wysoka temperatura oraz charakterystyczne wybroczyny, spowodowane uszkodzeniem przez wirusa naczyń krwionośnych, szczególnie w tych miejscach, gdzie skóra jest miękka i cienka. Mogą też występować symptomy ze strony układu oddechowego. Pojawia się wówczas silna duszność. Zwierzę może też wykazywać objawy ze strony układu nerwowego. Są to przede wszystkim skurcze, niedowłady i porażenia. Objawy kliniczne tej choroby mogą mieć różny stopień nasilenia oraz przebieg.