Od tego obowiązku rolnicy nie uciekną. Zostało już tylko kilka miesięcy

Fakt nadejścia sporych zmian dla rolników, którzy mają bydło, owce, kozy, świnie czy koniowate - zapowiadaliśmy już wcześniej.
Przypomnijmy: chodzi o system IRZplus - a konkretniej o obowiązek korzystania z niego przez wszystkich wymienionych wyżej hodowców - i to już od nowego roku.
Czym jest IRZplus?
Warto przypomnieć, że IRZplus to nic innego jak specjalna aplikacja udostępniona przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która służy do elektronicznej identyfikacji i rejestracji zwierząt - oraz zgłaszania wszelkich zdarzeń ich dotyczących.
Wspomniany system z powodzeniem jest już przez wielu rolników używany na co dzień, cyklicznie zresztą dochodzi do jego "ulepszeń", o których także piszemy na bieżąco na naszych łamach.
Wśród różnych ostatnich zmian w IRZplus warto m.in. wyróżnić:
- wprowadzenie nowej kategorii działalności „Wypas kulturowy” dla sezonowego wypasu owiec poza siedzibą stada, co ułatwia zgłoszenia i rozliczenia płatności do owiec oraz dopłat do ekoschematu Dobrostan zwierząt.
- możliwość samodzielnego generowania wydruków informacji o zwierzęciu
ARiMR przypomina: 1 stycznia 2026 to ważna data dla hodowców. IRZplus będzie obowiązkiem
ARiMR od jakiegoś czasu cyklicznie przypomina hodowcom wspomnianych wyżej zwierząt - by datę wejścia w życie nowych przepisów - dokładnie zapamiętać.
Dotyczy to oczywiście głównie tych osób, które są przyzwyczajone do papierowej dokumentacji. Bo ta - jak zaznacza ARiMR - po prostu zniknie od nowego roku.
- 1 stycznia 2026 r. to data, przy której w kalendarzu istotną informację powinni zanotować posiadacze bydła, owiec, kóz, świń i koniowatych. Od tego dnia wszystkie zdarzenia związane z wymienionymi zwierzętami będą rejestrowane wyłącznie za pośrednictwem IRZplus - podkreślają i przypominają przedstawiciele ARiMR.
Według założeń zmiany - czyli wszelkie zgłoszenia tylko przez internet - mają po prostu usprawnić i ułatwić wszystkie dotychczasowe procedury.
Zgłoszenia przyjmowane elektronicznie przede wszystkim będą szybsze - niż te tradycyjne, ponadto szybciej będzie można korygować ewentualne błędy oraz generalnie - łatwiej ich unikać.
Obowiązek korzystania z IRZplus od 2026 roku. Są dostępne m.in. filmy instruktażowe
Agencja zaznacza przy tym, że ci rolnicy, którzy wspomnianej aplikacji nie znają lub znają bardzo słabo - mogą liczyć na pomoc pracowników.
- Osoby, które nie korzystały z tej aplikacji bądź czują się niepewnie w posługiwaniu się nią, mogą liczyć na pomoc pracowników biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - podkreślają przedstawiciele ARiMR.
Warto zaznaczyć, że już dziś można m.in. zobaczyć filmy instruktażowe - pokazujące jak korzystać z aplikacji IRZplus.