Nielegalny przemyt cieląt ze Słowacji i Węgier nadal trwa? "Skala jest wysoka"

Producenci zwierząt i przetwórcy mięsa apelują do ministra rolnictwa o podjęcie jeszcze bardziej intensywnych działań związanych z ochroną przed pryszczycą. Wskazują, że polską granicę cały czas nielegalnie przekraczają zwierzęta do odchowu, którym później zakłada się polskie kolczyki. To właśnie one mogą do naszego kraju zawlec chorobę.
#Hodowcy Razem zabrali głos w sprawie pryszczycy
Otwarty list do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego napisali hodowcy i producenci bydła, trzody chlewnej oraz drobiu, których łączy Inicjatywa #Hodowcy Razem. Grupa ta w przeszłości już wielokrotnie zajmowała stanowisko w kwestiach istotnych dla polskiego sektora produkcji rolnej. Tym razem postanowiła zabrać głos w kwestii walki z pryszczycą. W jej opinii, istnieje coraz bardziej realne zagrożenie wystąpienia tej groźnej choroby w naszym kraju.
"Z uznaniem przyjmujemy działania już podjęte przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i służby weterynaryjne, w tym powołanie sztabu kryzysowego oraz wzmożone kontrole weterynaryjne. Niemniej jednak uważamy, że skala zagrożenia wymaga jeszcze bardziej zdecydowanej reakcji – szczególnie w zakresie kontroli na granicach Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy w liście.
Cielęta z przemytu mogą pogrążyć polską hodowlę świń i bydła
Organizacje rolnicze i przetwórstwa mięsnego zwracają uwagę na fakt, iż na polski rynek trafiają cielęta z przemytu. Nie mają kolczyków, nie wiadomo również, jaki posiadają status zdrowotny. Po przekroczeniu polskiej granicy - przyczepia się im polski kolczyk. Podmioty związane inicjatywą #Hodowcy Razem wskazują, że nie są to pojedyncze przypadki - a precedens na dużą skalę, która rośnie.
"Z przerażeniem przyjmujemy sygnały płynące z granic, wedle których dochodzi do przemytu cieląt, które mogą być później nielegalnie znakowane polskimi kolczykami. Dla niektórych handlarzy to może być intratny biznes – dla nas to śmiertelne zagrożenie. Skala nielegalnego obrotu zwierzętami staje się niepokojąco wysoka" - alarmują organizacje z sektora agro.
Pryszczyca. W planowaniu procedur powinni być włączeni lekarze weterynarii wolnej praktyki
Podobnie jak Ogólnopolskie Porozumienie Lekarzy Weterynarii, są zdania, że pryszczyca stanowi dziś jedno z największych zagrożeń dla zdrowia zwierząt gospodarskich, stabilności rynku mięsa, mleka i wieprzowiny oraz bezpieczeństwa żywnościowego. Apelują zatem o to, by wzmocnić bioasekurację, udział lekarzy weterynarii wolnej praktyki w planowaniu procedur oraz racjonalne wdrażanie nowoczesnych metod kontroli.
"Jako hodowcy oraz producenci bydła i trzody chlewnej nie tylko odpowiadamy za znaczną część krajowej produkcji mleka i wołowiny oraz wieprzowiny, ale także tworzymy miejsca pracy i współtworzymy łańcuch powiązań gospodarczych – od zatrudnienia po zakłady przetwórcze i eksport. Sektor ten działa jak system naczyń połączonych. Zawleczenie na teren Polski choroby takiej jak pryszczyca, może skutkować nie tylko masowymi ubojami, ale również utratą genetyki i rynków zbytu, które będą bardzo trudne – a czasem niemożliwe – do odzyskania" - przypominają organizacje związane inicjatywą #Hodowcy Razem.
Chcą ograniczenia liczby przejść granicznych i objęcia kwarantanną wszystkich zwierząt przywożonych do Polski
O co jeszcze apelują? Przede wszystkim radykalne ograniczenie liczby czynnych przejść granicznych dla żywych zwierząt oraz wzmocnienie kontroli pojazdów i dokumentów przewozowych.
W ich opinii należałoby także bardziej wesprzeć inspekcję weterynaryjną i służby graniczne.
"Prosimy również o wprowadzenie obowiązkowych procedur monitorowania i kwarantanny dla wszystkich zwierząt przywożonych do Polski – niezależnie od ich deklarowanego pochodzenia. Współczesne zagrożenia wymagają nowoczesnych narzędzi – w tym systemów rejestracji, identyfikacji i natychmiastowego reagowania" - zaznaczają.
W Inicjatywie #Hodowcy Razem są następujące organizacje: Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”, Polska Federacja Rolna, Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Krajowa Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
- Tagi:
- pryszczyca