Mamy kolejne ognisko choroby niebieskiego języka. Co z chorymi zwierzętami?
Wszystkie odnotowane w 2024 roku ogniska choroby niebieskiego języka (BTV) dotyczyły dwóch województw: dolnośląskiego (powiaty: lwówecki - ogniska nr 6 i 7, lubański - ogniska nr 3 i 4, wołowski - ognisko nr 1) oraz zachodniopomorskiego (powiaty: kołobrzeski - ognisko nr 5, pyrzycki - ognisko nr 2).
Choroba niebieskiego języka. Jak wygląda sytuacja w 2025 roku?
Po raz pierwszy chorobę niebieskiego języka w 2025 r. wykryto w woj. warmińsko-mazurskim. Do zakażenia doszło w stadzie liczącym 76 sztuk bydła w miejscowości Nowy Dwór w powiecie Lidzbark Warmiński.
Drugie ognisko z kole wykryto w woj. zachodniopomorskim – w miejscowości Osina, powiat Goleniów w woj. zachodniopomorskim. Liczba zwierząt w zarażonym stadzie wynosiła 28 sztuk bydła.
Czytaj także: Kilka tysięcy zwierząt trzeba wybić. Choroba zaatakowała kolejne województwo
Trzecie ognisko choroby niebieskiego języka, jak podaje w dzisiejszym komunikacie GLW, także powiatu goleniowskiego. Do zakażenia doszło w stadzie liczący 3 sztuki zwierząt.
- Zakażenie przebiega bezobjawowo, zwierzęta nie wykazują klinicznych objawów choroby - przekazuje GLW.
Jakie są objawy choroby niebieskiego języka u bydła?
Bydło zakaża się znacznie częściej niż owce, aczkolwiek choruje rzadko. Ponadto choroba ta u bydła przebiega w łagodniejszej postaci niż u owiec.
- Po przechorowaniu bydło może stać się nosicielem zarazka, co prowadzi do zakażania kuczmanów i przenoszenia wirusa za ich pośrednictwem na zwierzęta zdrowe - tłumaczy GIW.
Podkreśla przy tym, że z uwagi na długi okres wylęgania choroby objawy kliniczne u bydła mogą nie być widoczne nawet do 60-80 dnia po zakażeniu. Jednakże, jeśli wystąpią, można zaobserwować:
-
gorączkę,
-
ślinotok,
-
zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej,
-
owrzodzenie opuszki zębowej i niekiedy końca języka,
-
zapalenie koronki i tworzywa racic, będące przyczyną kulawizny,
-
u krów mlecznych - łuszczenie się naskórka strzyków i tworzenie się strupów,
-
ronienia,
-
rodzenie zdeformowanych cieląt, przy czym deformacje dotyczą najczęściej głowy. Na zakażenie najbardziej podatne są płody w okresie rozwoju mózgu.
Czytaj także: Zdrowsze mleko, po którym nie ma wzdęć - A2A2