Jak zapobiegać kwasicy u krów?
Kwasica jest dość powszechnym problemem w stadach bydła mlecznego. Co należy do jej objawów? Jak im przeciwdziałać?
Ze względu na rosnącą wydajność krów, konieczne jest stosowanie dużego udziału pasz treściwych o wysokiej zawartości skrobi, której rozkład dostarcza wysokowydajnym krowom duże ilości niezbędnej energii.
Niestety duża część skrobi przy udziale bakterii kwasu mlekowego ulega szybkiej fermentacji w żwaczu, prowadząc do obniżenia pH, tym samym niszcząc mikroorganizmy celulolityczne i pogarszając strawność włókna.
Jak zapobiegać kwasicy u krów. Objawy
Do objawów kwasicy należą:
- luźny kał z dużym udziałem niestrawionych części pasz,
- pogorszenie apetytu,
- spadek wydajności mlecznej,
- spadek zawartości tłuszczu w mleku.
Jednym z podstawowych sposobów zapobiegania kwasicy jest kontrola stosunku pasz objętościowych do treściwych oraz poziomu włókna i węglowodanów łatwo fermentujących w żwaczu.
Zapobieganie kwasicy u krów. Co robić?
Bardzo istotna w zapobieganiu kwasicy jest struktura dawki wpływająca na prawidłowe przeżuwanie oraz pobranie ze stołu paszowego, szczególnie w przypadku dawek TMR i PMR w oborach wolnostanowiskowych, gdzie krowy mają możliwość poruszania się wzdłuż stołu paszowego i sortowania pasz treściwych. Zapewnienie w tym przypadku dobrego rozdrobnienia i odpowiedniej wilgotności na poziomie 35-40% s.m. w dużym stopniu ogranicza sortowanie pasz treściwych i zmniejsza ryzyko kwasicy. W systemach PMR, gdzie część lub całość pasz treściwych zadawana jest oddzielnie, istotnym czynnikiem jest częstość zadawania pasz treściwych oraz wielkości jednorazowych porcji. Stosowanie zasady „mniej a częściej” znacznie ogranicza ryzyko kwasicy, i w związku z tym jednorazowa dawka paszy treściwej nie powinna przekraczać 2,5 kg.
W zapobieganiu kwasicy wspierają dodatki buforujące, takie jak kwaśny węglan sodu, tlenek magnezu czy też aktywne drożdże.
ZOBACZ TAKŻE: Jak zapobiegać ketozie u krów?
- Tagi: