Jak ujarzmić temperament byka?
Na rynku są dostępne pasze, posiadające w swoim składzie białko chronione, pochodzące z surowców, które zostały poddane procesowi ekstruzji, dzięki czemu zwiększa się ich strawność, smakowitość, a w przypadku przeżuwaczy uzyskuje się efekt białka by-pass.
- Proces ten powoduje zwiększenie strawności białka poprzez zwiększenie dostępności jego poszczególnych części składowych dla organizmu byka. Białko jest lekkostrawne, ponieważ jego struktury są rozbite - mówi specjalista z wytwórni pasz Lira.
Działa to tak, jak dla naszego organizmu najbardziej lekkostrawne jest ugotowane w skorupce jajko. - Ekstrudowane włókno nie tylko nie obniża strawności białka czy dostępności energii, ale jest doskonałym prebiotykiem dla mikroorganizmów żwacza - stwierdza. Bardzo ważną rolą ekstruzji jest także dezaktywacja składników antyżywieniowych. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby białka chronionego w paszy treściwej była duża ilość, która zrekompensuje braki.
Kolejną ważną kwestią, która wpływa na uspokojenie bydła jest dodatek ograniczający stres w paszy. Dodatek na bazie magnezu powoduje, że byki, które za sprawą dużej ilości energii w dawce są pobudzone, a czasem nawet agresywne - łagodnieją. Działanie magnezu ma tak zbawienny wpływ, jak zjedzenie czekolady po wypiciu kawy. Kiedy nadmierna energia zostaje „ujarzmiona” przez zawarty w czekoladzie magnez.
Niezależnie od tego, jak szybko opasy mają rosnąć, warto poświęcić chwilę na odpowiednie zbilansowanie dawki pokarmowej, która będzie nie tylko dostosowana do rodzaju chowu i konkretnego stada, ale sprawi, że zwierzęta będą łagodne i zadowolone.
Sucha dezynfekcja obór. Dlaczego jest tak ważna? KLIK
- Tagi:
- temperament
- pasza
- ekstruzja
- byki
- żywienie