Mikroorganizmy w zbiornikach z gnojowicą - po co?
Gnojowica jest cennym i chętne stosowanym przez przedsiębiorców rolnych nawozem wieloskładnikowym. Często jednak stwarza ona problemy ze względu swoją niejednorodność objawiającą się grubym kożuchem i osadami. Ponadto zbiorniki z gnojowicą emitują duże ilości gazów odorowych takich, jak amoniak czy siarkowodór, przez co składowanie gnojowicy jest kłopotliwe dla otoczenia.
Mechaniczna obróbka gnojowicy jest możliwa, ale - jak tłumaczy Adam Filarski, przedstawiciel regionalny Greenland Technologia EM Sp. z o.o. - bywa niedokładna i zawodna.
ZOBACZ TEŻ FILM - DZIĘKI BIOGAZOWNI MA ENERGIĘ I DOBRY NAWÓZ
Zdecydowanie bardziej efektywnym rozwiązaniem jest fermentacyjny rozkład kożucha przy użyciu wyspecjalizowanych mikroorganizmów.
- Proces zasiedlania zbiornika z gnojowicą efektywnymi mikroorganizmami jest bardzo prosty – wystarczy wlać do niego preparat w ilości 1 l/m3. Już po 10 dniach mikroorganizmy rozkładają organiczne cząstki osadu na CO2, metan i wodę, a gazy te rozbijają twardy osad. Po pięciu tygodniach fermentacja przechodzi w spokojniejszy etap, a zapach amoniaku jest już słabo wyczuwalny. Kożuch i osady stają się cięższe. Po dwóch miesiącach gnojowica jest już przerobiona, a dodatkowo wzbogacona efektywnymi mikroorganizmami, które wspomogą glebę w odbudowie próchnicy
- podkreśla specjalista.
ZOBACZ TEŻ - JAK PRZECHOWYWAĆ OBORNIK, JAK GNOJÓWKĘ I GNOJOWICĘ?
Najlepsze efekty przynosi jednak zastosowanie preparatów zawierających efektywne mikroorganizmy już na etapie hodowli, tj. spryskiwanie pomieszczeń i rusztów, dodawanie probiotyku do paszy czy wody dla zwierząt.
- Takie kompleksowe użycie daje wiele efektów na raz: redukuje odór w pomieszczeniach inwentarskich, poprawia dobrostan zwierząt, zasiedla przewód pokarmowy pożyteczną mikroflorą, przez co zwierzęta są zdrowsze i lepiej wykorzystują składniki pokarmowe zawarte w paszy
- dodaje Adam Filarski.
- Gdy stosujemy efektywne mikroorganizmy w trakcie hodowli nie ma potrzeby dodawania ich do gnojowicy, ponieważ mikroorganizmy będą przenikały do niej i aktywnie ją przerabiały na bieżąco.