Główny Lekarz Weterynarii: - To ognisko ptasiej grypy to dla nas ogromny cios
- Trwają czynności związane z ustaleniem źródła wystąpienia ogniska grypy ptaków - powiedział na konferencji prasowej Główny Lekarz Weterynarii dr lek. wet. Bogdan Konopka.
Zwrócił uwagę na to, że ognisko wystąpiło w bardzo dużym, nowoczesnym obiekcie składającym się z 14 budynków, w których prowadzony jest chów wolierowy.
- To ognisko ptasiej grypy to dla nas ogromny cios - przede wszystkim dla drobiarzy, dla tych, którzy zajmują się produkcją drobiarską. Nie tak dawno OIE (Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt - przyp. red.) ogłosiło nasz kraj, Polskę krajem wolnym od tej choroby. Po przeprowadzeniu wielu procedur, dezynfekcji w gospodarstwach, gdzie te ogniska wystąpiły
- dodał Główny Lekarz Weterynarii.
Ferma drobiu w powiecie wolsztyńskim, gdzie stwierdzono ognisko ptasiej grypy, to ogromny obiekt inwentarski składający się z 14 budynków, w których utrzymywanych było prawie milion kur niosek.
- Kurniki - bardzo nowoczesne, bardzo wysoki poziom bioasekuracji
- podkreślił dr lek. wet. Bogdan Konopka.
Służby weterynaryjne przeprowadziły kontrolę, czy zachowane zostały wszystkie zasady bezpieczeństwa biologicznego.
- Okazuje się, że w bliskiej odległości ok. 500 metrów przepływa tam kanał Obry - przelatujące na Zachód ptaki: gęsi, kaczki, świstuny mają tam swoją siedzibę, miejsce odpoczynku. To może być bezpośrednią przyczyną wystąpienia w tym doskonale urządzonym, bardzo nowoczesnym obiekcie inwentarskim z chowem nieklatkowym, tylko wolierowym. Odbywa się tam produkcja jaj - ok. 700 tys. dziennie
- dodał Główny Lekarz Weterynarii.
Prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach:
- Trwają też niezwykle ważne badania dla konsumentów - czy ten wirus może stwarzać jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla ochrony zdrowia publicznego. Dotychczasowe wyniki tych badań nigdy nie wskazały takiego zagrożenia. Tym niemniej ponieważ jest to nowe wprowadzenie wirusa na teren Polski musimy mieć 100-procentową pewność.
ZOBACZ TEŻ - PTASIA GRYPA NA FERMIE