Bydło - ważna higiena racic
Należy również pamiętać, że zarówno opatrunki, jak i odpowiednie przycięcie rogu jest istotne. Nie w każdym przypadku schorzeń racic, musi być zakładany opatrunek.
– Ich leczenie powinno się odbywać również pod odpowiednią kontrolą i podaniem odpowiedniej określonej dawki leków. Chodzi tu zarówno o antybiotyk, jak i środki przeciwbólowe wspomagające terapie lekami – wyjaśnia lekarz weterynarii.
Dodaje, że jeszcze kilka lat temu polecana była dwukrotna korekcja w roku. Obecnie mówi się o standardowej korekcji 3 razy w roku oraz o regularnych kąpielach racic w odpowiednim do tego basenie przechodnim dla zwierząt, w którym będą mogły zanurzyć racice. - Niestety, ciężko jest określić najlepszy środek na rynku, będący odpowiednim dla zdrowia racic – mówi Kamil Olender.
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na zdrowotność racic jest odpowiednie zbilansowanie mineralno-witaminowe z dawce żywieniowej. Taka pasza ma ogromny wpływ na zdrowotność rogu racicowego i prawidłowe budowanie i ścieranie się kopyta w ciągu życia zwierząt. Niestety, częstą przyczyną problemów chorobowych racic, jest też niskiej jakości higiena w budynku inwentarskich, czyli brudna ściółka oraz duża ilość płynnych odchodów doprowadzająca do wtórnych zanieczyszczeń i infekcji bakteryjnych rogu racicowego.
- Jeszcze jeden z punktów zapalnych, to obciążenia racic związane z nieodpowiednią powierzchnią, po których zwierzęta chodzą na co dzień, doprowadzając do zmian stawów i zwichnięć lub naderwań więzadeł – mówi Kamil Olender.
Choroby racic - wszystko, co musi wiedzieć hodowca [ZDJĘCIA] KLIK
- Tagi:
- korekta
- weterynarz
- bydło
- racice
- higiena