BRD - najdroższa choroba bydła
Zapalenie płuc, choroba załadunkowa czy też gorączka transportowa - wszystkie te nazwy określają tę samą jednostkę chorobową, czyli zespół oddechowy bydła (BRD). Jest jedną z najkosztowniejszych chorób, jaka występuje w gospodarstwach utrzymujących bydło. Jak się przed nią ustrzec?
Choroba BRD dotyczy nawet 30% cieląt, z kolei śmiertelność w jej wyniku może dochodzić nawet do 50%. Bardzo istotnym czynnikiem, choć często bagatelizowany przez hodowców bydła opasowego, jest zakup zwierząt do dalszej hodowli. Istotny wpływ na dalszy chów ma miejsce, z jakiego pochodzą nabyte sztuki.
- Dlatego poruszam ten aspekt, gdyż często zamiast wybierać zwierzęta z jednego gospodarstwa, o znanym statusie epidemiologicznym oraz o odpowiedniej profilaktyce szczepionkowej, to duża część hodowców nadal korzysta z zakupu zwierząt przez pośredników lub przez firmy, które nie zawsze są w stanie zapewnić zwierzętom odpowiednią bioasekuracje – zaznacza Kamil Olender, lekarz weterynarii prywatnej praktyki w Dobrzycy (powiat pleszewski).
AKTULANE CENY ŻYWCA WOŁOWEGO W SKUPACH. KLIK
Ubolewa, że w trakcie przebywania zwierząt w punkach gromadzeń, są one tłoczone w większe stado. – Wiadomo, że wtedy ułatwiona jest ich obsługa, ale nie powoduje to polepszenia zdrowotności – mówi specjalista. Dlatego radzi, aby w takich punktach zwierzęta odrobaczyć i zaszczepić profilaktycznie. – Niestety, mało kto przestrzega tej zasady i spada to w efekcie na barki hodowcy, a żeby można było przeprowadzić szczepienia ochronne, zwierzę musi być zdrowe (względnie w dobrej kondycji zdrowotnej). Jeśli zwierzęta nie są zdrowe i wykazują jakiekolwiek problemy zdrowotne, to należałby podjąć odpowiednie kroki lecznicze i wprowadzić antybiotykoterapię – uważa Kamil Olender. Zaznacza, że im mniej trafiona lub późno rozpoczęta antybiotykoterapia, tym gorszy efekt. A co za tym idzie - choroba atakuje płuca. - Rolnik odczuwa straty ekonomiczne, bo dochodzi do zaburzeń w prawidłowym wzroście zwierząt i przyrostach masy – wyjaśnia lekarz weterynarii.
Na co trzeba zwracać uwagę przy zakupie cieląt? Patrz str. 2 ====>