Będzie wsparcie do bioasekuracji przed pryszczycą? Minister: być może się uda

Wśród podmiotów, które wystąpiły z wnioskiem o uruchomienie programu wsparcia dla producentów zwierząt wrażliwych na pryszczycę była Lubelska Izba Rolnicza. Organizacja podzieliła się z resortem rolnictwa swoimi obawami dotyczącymi ryzyka przedostania się wirusa do Polski.
Dofinansowanie do środków i mat dezynfekcyjnych
Tym samym samorzą rolniczy wyraził swoje oczekiwania w stosunku do ministra, by ten podał konkretne informacje, jak rolnicy mają zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed pryszczycą?
Zawnioskował także o to, by zabezpieczyć środki finansowe na wsparcie bioasekuracyjne dla hodowców, którzy posiadają bydło, świnie i owce. To właśnie te gatunki zwierząt są wrażliwe na wirus pryszczycy.
Według LIR niezbędne jest jak najszybsze przygotowanie i uruchomienie programu pomocowego dla gospodarstw utrzymujących zwierzęta parzystokopytne. Wsparcie to w formie rekompensat powinno dotyczyć m.in. poniesionych kosztów zakupu mat czy preparatów dezynfekcyjnych.
Prace nad programem wsparcia w bioasekuracji przed pryszczycą są prowadzone
Czy jest szansa na to, by takiego rodzaju wsparcie zostało uruchomione? Okazuje się, że ministerstwo rolnictwa rozważa wdrożenie tej pomocy. W sprawie „Wieściom Rolniczym” podczas Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi wypowiedział się Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa.
Jak przyznał Krajewski, takiego działania dedykowanego producentom bydła w tej chwili nie ma.
- Jest działanie bioasekuracyjne przewidziane dla hodowców trzody chlewnej w związku ochroną przed afrykańskim pomorem świń – zaznaczył Stefan Krajewski.
Dodał jednak, iż są już prowadzone prace dotyczące przedsięwzięcia skierowanego również do hodowców bydła i owiec.
- Być może uda się przygotować działanie związane typowo z biosekuracją przed pryszczycą odnośnie zwierząt parzystokopytnych – zaznaczył Stefan Krajewski.
- Tagi:
- pryszczyca