ASF w Wielkopolsce. Myśliwi są zdeterminowani do likwidacji dzików
W 2021 roku myśliwi wychodzili 5 mln razy na polowania. Jakie efekty?
ASF w 2022 r. Na 13 wszystkich ognisk u świń aż 7 w Wielkopolsce
ASF nie daje za wygraną i obecnie największe spustoszeje sieje w woj. wielkopolskim. To tutaj na 13 ognisk, które wybuchły w 2022 roku, miało miejsce aż 7 z nich. Jak nie trudno się domyślić, wynika to głównie z faktu, iż w woj. wielkopolskim jest nadal największe zagęszczenie hodowli trzody chlewnej. Służby i producenci rolni nie dają za wygraną i nadal podejmują działania, które mają zahamować ekspansję śmiercionośnego wirusa.
W ubiegłym tygodniu po raz kolejny wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zorganizował spotkanie poświęcone wirusowi ASF. Uczestniczyli w nim rolnicy oraz przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej i Krajowej Rady Izb Rolniczych, przedstawiciele wojewódzkich władz weterynaryjnych, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz myśliwych.
Jak przebiega walka z ASF w Wielkopolsce?
Doktor Tomasz Wielich, kierownik zespołu ds. zdrowia i ochrony zwierząt, lekarz weterynarii wyjaśnił, że większość ognisk ASF powstała na skutek przywleczenia wirusa do gospodarstwa przez człowieka, szczególnie w okresie intensywnych prac polowych. Tak wynika z dochodzeń epizootycznych prowadzonych przez służby weterynaryjne.
Jak mantra powtarzana jest kwestia bioasekuracji, której niestety nie ma nadal na oczekiwanym poziomie we wszystkich gospodarstwach zajmujących się chowem trzody chlewnej. Rolnicy muszą w końcu zrozumieć, że zasady ochrony nie powinny ograniczać się tylko do wyłożenia maty ze środkiem dezynfekcyjnym na wejściu do chlewni.
- Zdecydowanie zalecmy, aby rolnik w wydzielonym pomieszczeniu przebrał się całkowicie w odzież i buty używane wyłącznie w chlewni - mówi Tomasz Wielich.
Walka z ASF w Wielkopolsce. Bariery ochronne
Od niedawna w woj. wilekopolskim stosuje się bariery zapachowe, które mają zastąpić budowane do tej pory grodzenia z siatki. Są to pasy o szerokości 2 m, spryskane specjalną substancją, która odstrasza dziki. Takie dwie bariery powstały już w Wielkopolsce i zdaniem specjalistów z Lasów Państwowych są skuteczne.
Walka z ASF w Wielkopolsce. Nowe kontenery na dziki
Już niebawem w użyciu w woj. wielkopolskim będzie nowych 50 kontenerów chłodni, które posłużą do zabezpieczania tuszy dzików w trakcie ich badania pod kątem ASF. Odstrzał sanitarny dzików jest bowiem cały czas prowadzony. I jak wynika z danych przedstawionych podczas posiedzenia, z zaplanowanych przez wojewodę 6 357 sztuk, ustrzelono 2 986. Ponadto, w ramach odstrzału zlecanego przez powiatowych lekarzy weterynarii, odstrzelono kolejne 1 956 sztuk.
- W przygotowaniu jest rozporządzenie dotyczące odstrzału sanitarnego, który rozpocznie się jesienią - podał wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Co cieszy zarówno rolników, jak i przedstawicieli Wielkopolskiej Izby Rolniczej, zalecane ilości dzików do odstrzału sanitarnego nie będą już szacowane na podstawie algorytmu, tylko poprzez regionalne i lokalne służby weterynaryjne.
Walka z ASF w Wielkopolsce. Myśliwi są gotowi do eliminacji dzików
Anna Wygocka, łowczy okręgowy z Leszna przekazała, że myśliwi są zdeterminowani do likwidacji dzików. W roku 2021 odnotowano ponad 5 000 000 wyjść na polowania. W chwili obecnej często zdarza się, że trudno jest znaleźć dzika w łowisku i wiele wyjść jest nieskutecznych. Anna Wygocka nadmieniła, że dobrym rozwiązaniem są odstrzały sanitarne, ponieważ myśliwi mogą chociaż częściowo pokryć koszty i mieć dodatkowy urlop. Nie wszyscy myśliwi chcą natomiast strzelać do samic z młodymi.
Czytaj także: ASF 2022 - 13. ognisko u świń! Ile zwierząt do wybicia?