ASF: Duże ryzyko wystąpienia lawinowej liczby ognisk choroby!
Szybsza redukcja populacji dzików i przeniesienie środków przeznaczonych na budowę płotu na wschodniej granicy dla Inspekcji Weterynaryjnej. To tylko niektóre pomysły na walkę z ASF zawarte w liście do Premiera Mareusza Morawieckiego.
Wspólny list do Premiera wystosowały samorząd lekarsko-weterynaryjny oraz orgnizacje hodowców i przetwórców. Zawarto w nim wnioski oraz propozycje dalszych działań przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń. Wyrażono także gotowość do udziału w pracach nad stworzeniem strategii walki z ASF.
Wśród priorytetowych spraw poruszono m.in. stworzenie koncepcji działań na wypadek pojawienia się wirusa ASF w rejonach skoncentrowanej produkcji świń (wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie).
- Jest duże prawdopodobieństwo, że po rozprzestrzenieniu się wirusa na rejony o dużej koncentracji świń może wystąpić lawinowa liczba ognisk choroby w stadach trzody chlewnej. Likwidacja zarażonych stad oraz odszkodowania dla producentów świń mogą pochłonąć ogromne sumy z budżetu państwa - ostrzegają w liście samorząd lekarsko-weterynaryjny oraz organizacje hodowców i przetwórców.
W liście znajduje się także propozycja przeniesienia środków przeznaczonych na budowę zapory na wschodniej granicy kraju przeciwko przemieszczeniu się dzików na wsparcie działań Inspekcji Weterynaryjnej.
- Zapora ta w naszej ocenie nie będzie skuteczna i nie przyniesie zakładancyh rezultatów. (...) Według naszych szacunków, aby podjąć bardziej skuteczne działania w walce z ASF, niezbędnych jest 500 nowych etatów w Inspekcji Weterynaryjnej. Potrzeba większej liczby etatów wiąże się bezpośrednio z większą ilością zadań wykonywanych przez inspektoraty - czytamy w liście.
ZOBACZ TAKŻE: ASF. Budowa ogrodzenia to zły pomysł?
Samorząd lekarsko-weterynaryjny oraz orgnizacje hodowców i przetwórców proponują także uproszenie procedury postępowania z tuszami odstrzelonych dzików. Związane jest to z zbyt wolną redukcją ich populacji.
Liczba przypadków ASF u dzików w ciągu pięciu pierwszych miesięcy bieżącego roku przekroczyła łączną liczbę przypadków jaka wystąpiła w latach ubiegłych poczynając od lutego 2014 roku!
Cały dokument skierowany do Premiera Morawieckiego dostępny jest w załączniku.