ARiMR informuje o korzystnej zmianie dla hodowców

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w połowie kwietnia, a więc wraz z rozpoczęciem nowego sezonu wypasowego owiec, w IRZplus pojawiła się możliwość zarejestrowania nowej działalności. Chodzi konkretnie o "wypas kulturowy".
- Każdy posiadacz przekazujący owce na wypas sezonowy odbywający się poza siedzibą stada o rodzaju chów hodowla „Stałego pobytu” ma teraz możliwość zarejestrowania działalności o typie siedziby stada i rodzaju „wypas kulturowy” - podaje ARIMR.
"Wypas kulturowy" dla owiec w IRZplus
15 kwietnia 2025 r. na stronie internetowej ARiMR została udostępniona Instrukcja dla posiadaczy owiec w zakresie zgłoszenia działalności o typie siedziby stada i rodzaju „wypas kulturowy”. Opisuje ona szczegółowo sposób rejestracji zgłoszenia działalności.
Działalności o typie siedziby stada i rodzaju „wypas kulturowy” jest nowym zdefiniowanym rodzajem działalności wprowadzonym do aplikacji IRZplus w celu wyróżnienia sezonowego wypasu zwierząt z gatunku owce.
- Ponadto informujemy, że od 15 kwietnia 2025 roku w aplikacji IRZplus dokonana została automatyczna zmiana: dla typu działalności – „Siedziba stada” rodzaj działalności – „Pastwisko” na typ działalności – „Siedziba stada” rodzaj działalności – „Wypas zwierząt”. Zmiana wynika z przepisów prawa - wyjaśnia ARiMR.
Aplikacja IRZplus - czym jest?
IRZplus to aplikacja internetowa udostępniona rolnikom przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 2018 roku. W 2023 roku aplikacja została zmodernizowana. Zmieniła się szata graficzna, którą dostosowano do wymogów dostępności cyfrowej. Wdrożono nowe funkcjonalności ułatwiające użytkownikom korzystanie z elektronicznej ścieżki korespondencji z ARiMR w zakresie IRZ.
Główne funkcjonalności IRZplus to:
- składanie zgłoszeń zdarzeń zwierzęcych,
- wgląd do danych prowadzonej działalności,
- przegląd rejestrów zwierzęcych,
- przegląd zgłoszonych zdarzeń,
- składanie zgłoszeń informujących o przemieszczeniach zwierząt,
- składanie oświadczeń i wniosków związanych z IRZ,
- przegląd złożonych dokumentów,
- import danych z komputera użytkownika,
- eksport danych z IRZplus,
- wydruki przeglądanych danych w aplikacji.