Gorsze nastroje w połowie gospodarstw w kraju
Ponad połowa gospodarstw w kraju ma się gorzej. Wyższe ceny nawozów i prądu, niższe ceny trzody chlewnej - razem składa się to na bombę z opóźnionym zapłonem.
Ciężej w ponad połowie gospodarstw
Według najnowszych badań ponad połowa gospodarstw w Polsce odnotowała gorszą sytuację w I półroczu 2022 r.
- 50,3 % to odsetek gospodarstw rolnych, w których ogólna sytuacja
pogorszyła się - czytamy w najnowszym komunikacie GUS o sytuacji w gospodarstwach rolnych
W ocenie rolników zmiany jakie miały miejsce w II półroczu 2021 r. oraz bieżąca sytuacja w rolnictwie ułożyły się dla ich gospodarstw niekorzystnie. Równie pesymistyczne są prognozy na II półrocze 2022 r.
23 ha bydło opasowe rok na plusie. Zapas paliwa i nawozów przed podwyżkami wzmocnił zyski. Kto miał kasę i zainwestował dorobił się, a kto na kredytach stracił – informuje nas rolnik z województwa warmińsko-mazurskiego.
Coraz mniejsza efektywność
Rosnące koszty wytworzenia nawozów czy wzrastające koszty energii elektrycznej przekładają się na coraz mniejszą efektywność ekonomiczną gospodarstw rolnych.
- Prawdą jest, że wyższe koszty wytworzenia nawozów czy wzrastające koszty energii elektrycznej wywracają wiele dotychczasowych rachunków ekonomicznych i przyczyniają się do pogorszenia efektywności ekonomicznej gospodarstw rolnych – mówi naszemu portalowi dr Paweł Siemiński z Katedry Ekonomii i Polityki Gospodarczej w Agrobiznesie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, i dodaje - Większy negatywny wpływ tych warunków można obserwować w gospodarstwach o średniej wielkości niż w gospodarstwach małych. Wynika to z prostego faktu, że gospodarstwa o średniej wielkości w porównaniu do gospodarstw małych jednak uczestniczą w większej mierze w procesach wymiany towarowej, a skoro tak, to w tych gospodarstwach będzie bardziej zauważalny wpływ warunków zewnętrznych na ekonomikę gospodarstwa.
Rośnie liczba niezadowolonych rolników
Bieżąca ocena ogólnej sytuacji gospodarstwa rolnego oraz opłacalności produkcji rolniczej, była dużo bardziej pesymistyczna w porównaniu z rokiem poprzednim.
- Około 32% rolników – o ponad 9% więcej niż w grudniu 2021 r. - uznało bieżącą ogólną sytuację swoich gospodarstw rolnych jako złą – czytamy w komunikacie GUS
Wśród gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną najgorzej swoją sytuację ocenili rolnicy prowadzący produkcję buraków cukrowych oraz warzyw gruntowych. Wśród gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą najbardziej pesymistyczni w ocenach byli hodowcy drobiu nieśnego i trzody chlewnej.
Niewielu rolników potwierdza opłacalność
W czerwcu 2022 roku jedynie około 13% respondentów stwierdziło, że prowadzenie produkcji rolniczej jest opłacalne. Najbardziej negatywne oceny o opłacalności produkcji rolniczej odnotowano u rolników prowadzących uprawy ziemniaków, warzyw gruntowych i upraw pod osłonami, hodowców specjalizujących się chowie drobiu nieśnego oraz prowadzących chów trzody chlewnej
1/3 rolników zgodnie twierdzi, że popyt jest niewystarczający
31% rolników wskazało, że popyt jest niewystarczający. Negatywne opinie dotyczyły wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych niezależnie od wielkości gospodarstwa i kierunku prowadzonej produkcji rolnej. Najbardziej niezadowoleni z popytu na produkty rolne byli rolnicy prowadzący uprawy warzyw gruntowych, upraw pod osłonami oraz hodowcy trzody chlewnej i drobiu nieśnego.
Niekorzystna prognoza sytuacji gospodarstw rolnych
Prognozy dotyczące zarówno sytuacji ogólnej gospodarstw rolnych, opłacalności produkcji rolniczej, jak i popytu na wytwarzane produkty rolne są niekorzystne.
Najbardziej o swoją przyszłość obawiają się użytkownicy gospodarstw prowadzący uprawy buraków cukrowych, roślin przemysłowych oraz hodowcy trzody chlewnej – czytamy w komunikacie GUS.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.