Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego na świnie urodzone w Polsce
Pieniądze z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego od tego roku będą przeznaczane tylko na działania wspierające produkcję trzody chlewnej urodzonej w Polsce. Do tej pory wykorzystywane były do promocji także świń importowanych.
Dlaczego nastąpiła zmiana? Jak podaje ministerstwo rolnictwa, skończył się właśnie 2 letni okres przejściowy wprowadzony 1 stycznia 2017 r. Wówczas weszły w życie przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, na mocy których środki funduszy promocji mogą być przeznaczane na finansowanie działań promocyjnych i informacyjnych dotyczących produktów rolno-spożywczych, których produkcja podstawowa odbyła się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku produktów przetworzonych, do produkcji których użyto nie więcej niż 25% składników pochodzących z poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Czytaj także: Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego skrytykowany
Takie regulacje prawne miały być odpowiedzią na sytuację na rynku trzody chlewnej, w której duży odsetek ubitych świń w 2015 r. stanowiły zaimportowane prosięta i warchlaki. Na etapie prac sejmowych nad projektem tej ustawy wprowadzono 2-letni okres przejściowy w zakresie spełnienia wymagania w odniesieniu do miejsca urodzenia zwierzęcia, od którego pochodzi mięso wieprzowe ma być promowane z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego (FPMW).
Do końca 2018 roku środki finansowe funduszy promocji produktów rolno-spożywczych mogły być przeznaczane na finansowanie programów dotyczących mięsa wieprzowego pozyskanego ze świń, których:
1) ostatni etap chowu wynoszący co najmniej 4 miesiące odbył się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - w przypadku świń, których wiek w chwili poddawania ubojowi przekraczał 6 miesięcy;
2) chów odbył się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od dnia, w którym osiągnęły masę 30 kg - w przypadku świń, których wiek w chwili poddawania ubojowi nie przekraczał 6 miesięcy, a ich masa wynosiła co najmniej 80 kg;
3) chów odbył się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - w przypadku świń, których wiek w chwili poddawania ubojowi nie przekraczał 6 miesięcy, a ich masa wynosiła mniej niż 80 kg.
Ten okres przejściowy, jak przekonuje resort rolnictwa, miał na celu ułatwienie branży mięsa wieprzowego dostosowanie cyklu produkcji mięsa do nowych warunków.
Od 2019 roku wsparcie ze środków funduszy dotyczy mięsa wieprzowego wyłącznie pochodzącego od świń urodzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz których chów i ubój odbył się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Sprawdź aktualne ceny żywca wieprzowego TUTAJ