Fotowoltaika i pompa ciepła to za mało?
Większość urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej charakteryzuje się sezonowością. Panele fotowoltaiczne najwięcej prądu wytwarzają latem. Elektrownie wiatrowe z kolei najwydajniejsze są u nas zimą. Trzeba jeszcze pamiętać, że nie w całym kraju mamy odpowiednie warunki wietrzne. Najlepsze są na północy, w środkowej i zachodniej części Polski.
Większa niezależność i samowystarczalność
Aby mieć zabezpieczoną dla gospodarstwa w miarę ciągłą produkcję prądu przez OZE (odnawialne źródła energii), należy korzystać z obu tych źródeł, czyli stworzyć tzw. układ hybrydowy. Nasza niezależność i samowystarczalność energetyczna zwiększy się jeszcze bardziej, jeśli do tego dodamy magazyny energii.
W przypadku większych gospodarstw, posiadających - zdaniem prof. Jacka Dacha z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - produkcję zwierzęcą 80 DJP (dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza ) i więcej, można pomyśleć również o biogazowni. Jej praca, w odróżnieniu od pozostałych odnawialnych źródeł energii, jest niezależna od pogody i można w niej sterować produkcją energii.
Fotowoltaika z wiatrakiem i magazyn energii
Jeżeli natomiast chodzi o małe gospodarstwa, najlepszym rozwiązaniem jest fotowoltaika z wiatrakiem i do tego magazyn energii. Prof. Dach proponuje wiatrak o mocy ok. 4 kW i zaznacza, że musi się znajdować na terenie nieosłoniętym - chociażby drzewa znacznie pogarszają parametry wiatru.
Użytkownikom OZE zalecane są magazyny energii, do których można odprowadzać nadwyżki uzyskiwanego prądu, a ze zgromadzonej tam energii korzystać w nocy lub w sytuacjach awaryjnych. Niestety ceny tych urządzeń nie są niskie, jednak systematycznie spadają. Można również skorzystać z programu „Mój Prąd”, uzyskując dofinansowanie. Kolejną kwestią przemawiającą za ich instalowaniem jest ta, że od lipca tego roku nowe przepisy mają promować magazynowanie energii.
Pompa ciepła opłaca się przy tanim prądzie
Jednym z powodów przejścia na OZE jest instalacja pompy ciepła. Dzięki niej można stać się niezależnym od drożejącego gazu czy węgla. Urządzenie to wykorzystuje ciepło pobierane z otoczenia - najczęściej z powietrza. Do pracy potrzebuje kilku tysięcy kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie, dlatego montowana jest najczęściej w parze z fotowoltaiką.
Podsumowując: Fotowoltaika + wiatrak + magazyn energii + pompa ciepła - to układ, który w naszych warunkach powinien sprawdzić się najlepiej. Dla poprawy strony ekonomicznej przedsięwzięcia należy skorzystać ze wszystkich możliwych form dofinansowania. Wiele firm handlowych i instalacyjnych oferuje pomoc w uzyskaniu doacji.